Sol Göz Seyirmesi Belirtileri ve Tedavisi
24 Haziran 2024

Sol Göz Seyirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sol Göz Seyirmesi

Sol göz seyirmesi, göz kaslarının istem dışı kasılıp gevşemesidir. Hemen hemen herkes hayatında birkaç defa bu durumu yaşamıştır. Tıp dilinde göz seyirmesine "miyokimi" denir. Sol göz seyirmelerinde genellikle sinir bozucu bir durum meydana gelse de endişe edilecek bir durum yoktur. Göz seyirmeleri bazen birkaç dakika içerisinde giderken, bazen de aylarca aralıklarla devam edebilir. Göz seyirmeleri çok uzun süre devam ediyorsa doktora gidilmelidir, çünkü sol göz seyirmesinin altında başka hastalıklar çıkabilir.

Sol Göz Seyirmesi Nedenleri

  • Stres: Stresin vücutta etkilemediği bölge yoktur. Sol göz seyirmesinin nedenlerinden biri de stres olabilir. Özellikle yoğun iş dönemlerinde, sınav öncelerinde veya stres yaratacak unsurlarla karşılaşıldığında sol gözde seyirmeler meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda stresin uzunluğuna bağlı değişmekle beraber genellikle ilk bir haftada geçmektedir.
  • Kafein ve Alkol: Kafein ve alkolün sıkça tüketildiği dönemlerde sol göz seyirmesi sıklıkla yaşanabilir. Bu maddeler, içeriklerinden dolayı doğrudan merkezi sinir sistemine etki eder ve buna bağlı olarak gözlerde seyirmeler görülebilir. Bu durumlarla karşılaşıldığında alkol ve kafeini keserek bol miktarda su içmek seyirmeyi kesebilir.
  • Mineral ve Vitamin Eksiklikleri: Göz seyirmesine neden olabilecek en yaygın mineral magnezyum olarak bilinmektedir. Geçmeyen sol göz seyirmelerinde kan testi yaptırarak magnezyum değerlerinizi öğrenebilirsiniz. Eğer magnezyum eksikliği çıkarsa doktorunuzun vereceği magnezyum destekleme ilacının yanında bol miktarda magnezyum bakımından zengin badem ve ıspanak tüketmenizde fayda olacaktır. Magnezyum eksikliğinin dışında kalsiyum minerali, D vitamini ve B vitamini eksikliği de sol göz seyirme nedenlerinden biri olabilir.
  • Göz Kuruluğu: Uzun süreli televizyon veya bilgisayar ekranına bakmak, lens kullanmak, 50 yaşın üzerinde olmak ve soğuk rüzgâra maruz kalmak gibi nedenlerden dolayı göz kuruluğu yaşanabilmektedir. Göz kuruluğu da sol göz seyirmesine neden olabilmektedir. Bu durumda göz kuruluğuna neden olan etkenleri kaldırmak ve göz damlası kullanmak seyirmenin geçmesine neden olacaktır.
  • Göz Yorgunluğu: Güneşli günlerde fazla güneşte kalındığı halde güneş gözlüğü kullanmamak, gece uykusunu alamamak, radyasyona uzun süre maruz kalmak ve küçük bir noktaya dikkatlice uzun süre bakarak odaklanmak gibi nedenlerden dolayı göz yorgunluğu meydana gelir. Bunun etkisiyle sol göz seyirmesi yaşanabilir. Bunun tedavisi gözleri dinlendirmekle mümkün olur.
  • Göz Alerjisi: Tozlara veya benzeri şeylere karşı gözlerde alerjinin olması sol göz seyirmelerine neden olabilmektedir. Bu durumda doktorun vereceği göz damlasını kullanmak seyirmenin geçmesi için yeterli olacaktır.
  • Gözlerde meydana gelen hastalıklar veya göz numarasının değişmiş olması da sol göz seyirmesine neden olabilmektedir. Bu nedenlerle meydana gelen seyirmeler genellikle hemen geçmeyen ve uzun süre devam eden seyirme türlerindendir.
  • İlaçlar: Bazı ilaçlar yan etki olarak göz seyirmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle ilaç kullanmaya başlamanızla birlikte sol gözünüzde seyirme meydana geliyorsa hemen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Sol Göz Seyirmesi Nasıl Geçer?

Göz seyirmeleri genellikle önemli bir rahatsızlığa neden olmadığı ve kısa süre içerisinde kendiliğinden geçtiği için modern tıp bu konuda fazla araştırma yapmamıştır. Ancak bazı ipuçları sol göz seyirmesini geçirebileceğini göstermiştir. Sol göz seyirmesi esnasında sıcak veya soğuk kompres yapmanız göz seyirmenizi geçirecektir. Kompres, seyirmeye neden olan sinirin yatışmasına neden olacağı için seyirmeyi geçirmektedir. Seyirmeyi geçirmenin diğer bir yöntemi de tonik içmektir. Tonik içerisinde alkol bulunmaz ve içeriğindeki kinin maddesi de göz seyirmesini geçirmektedir.

Sol Göz Seyirmesi Hakkında Ekstra Bilgiler

Sol göz seyirmesi genellikle zararsızdır ancak bazen ciddi nörolojik bozuklukların veya göz problemlerinin belirtisi olabilir. Eğer seyirme birkaç haftadan fazla sürüyorsa veya diğer semptomlarla birlikte ortaya çıkıyorsa, bir sağlık uzmanına danışmak önemlidir. Ayrıca, düzenli olarak göz sağlığınızı kontrol ettirmeniz ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmeniz seyirme riskini azaltabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Türünk

13 Temmuz 2024 Cumartesi

Sol gözüm sürekli seyiriyor ve uzun süredir geçmiyor. Stresli bir dönemden geçiyorum ama başka bir şey olabilir mi? Özellikle kafein ve alkol tüketimim de yüksek, bunlar da etkiliyor olabilir mi? Göz kuruluğu veya yorgunluğu gibi sorunlar da yaşıyorum. Ne yapmamı önerirsiniz?

Cevap yaz

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göz Seyirmesinin Nedenleri

Göz Seyirmesinin Nedenleri

Göz Seyirmesinin Belirtileri

Göz Seyirmesinin Belirtileri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Göz Seyirmesi

Göz Seyirmesi

Göz Seyirmesi Tedavisi

Göz Seyirmesi Tedavisi

Sağ Göz Seyirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Göz Seyirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Seyirmesinde Ne Yapılmalı?

Göz Seyirmesinde Ne Yapılmalı?