Gözünüze Masaj Yapın
15 Mayıs 2024

Gözünüze Masaj Yapın

Gözünüze Masaj Yapın, vücudumuzun en değerli organlarından biri olan gözlerimize gereken alakayı yeterince herkesin gösterdiğini pek düşünmüyorum. Zaten bir rahatsızlık olmayıncaya kadar kendimize hiç vakit ayırmıyoruz toplum olarak. Peki gün boyu yorulan gözlerimiz için rahatlatıcı masaj tekniklerini öğrenmeye ne dersiniz? Öncelikle masajın hangi bölgelerde işe yaradığını öğrenerek başlayalım;

Masaj, vücudun hem yumuşak dokusunu hem de bağ dokusunu uyaran bir yöntemdir. Temel olarak masaj vücudumuzun üç sistemine etki eder;
  • Kan dolaşımı
  • Kas, kemik ve eklemler
  • Lenfatik sistem
Masaj için gereken malzemeler

Masaj yaparken, gerekli noktalara ulaşabilmek için, kullanılacak malzemelerin doğru seçilmesine dikkat etmemiz gerekir. Masaj için ideal malzemeler yağlardır çünkü, ellerimizin ciltte kaymasını sağlar. Masaj yağının klasik ya da özel özlerle hazırlanmış olmasına dikkat etmelisiniz. Önemli bir nokta daha var; lavanta, okaliptüs gibi özlerle hazırlanmış olan yağlar size ekstra rahatlama sağlayacaktır.

Yorgun gözler için masaj

1. Ellerinizi birbirine sürterek ısıtın. Avuç içlerinizle gözlerinizi kapatın ve parmaklarınızı iyice kapatarak yapabildiğiniz kadar karanlık bir alan oluşturun. Isı ve karanlığın 2-3 dakika boyunca tadını çıkarın.

2. Ellerinizi nazikçe yanaklarınızdan kulaklarınıza doğru kaydırın ki bu bölgedeki kan akışı hızlansın. Bunu 6 kere tekrarlayın.

3. İşaret ve orta parmaklarınızın iç kısmını kaşlarınızın tam iç kısmına yerleştirin. Parmaklarınızı hareket ettirmeden, kaşlarınızın dış köşelerine baskı uygulayın, bekleyin ve bırakın. Ellerinizi gözlerinizin altına kaydırın (Göz altındaki hassas deriyi pas geçin) ve yüzünüzün içinden (Burun bölgesinden) dışına yani kulaklarınıza doğru ellerinizi hareket ettirin. Bunu yaptıktan sonra her defasında başlama bölgesine geri dönüp aynı hareketi 3 defa tekrarlayın.

4. Göz çevrenizdeki bölgeye parmak uçlarınızla, küçük ve nazik vuruşlar yapın ve masajı gözlerinizi birkaç defa kırparak ve sıkıca kapatarak masajı sonlandırın.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göz Seyirmesinin Nedenleri

Göz Seyirmesinin Nedenleri

Göz Seyirmesi Nasıl Geçer?

Göz Seyirmesi Nasıl Geçer?

Popüler İçerikler

Gözünüze Masaj Yapın

Gözünüze Masaj Yapın

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Seyirmesi

Göz Seyirmesi

Göz Numarası Artmış Olabilir

Göz Numarası Artmış Olabilir

Göz Tansiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Göz Tansiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Göz Seyirmesinde Ne Yapılmalı?

Göz Seyirmesinde Ne Yapılmalı?

Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi