Sağ Göz Seyirmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sağ Göz Seyirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sağ göz seğirmesi, Kimi zaman insanların gözlerinde bir tik ve sürekli bir damar atması gibi bir durum hissedilir. Buna halk arasında göz seğirmesi denir. Göz seğirmesi esnasında kötü bir haberin geleceğine dair bir inanç vardır. Tabi ki bununla bir alakası yoktur. Sadece tıbbi bir olaydır.


Sağ Göz Seğirmesi Neden Olur?


Sağ göz seğirmesi, sol gözde de olduğu gibi aslında gözlerdeki kasların irade dışı kasılması olayıdır. Çoğu zaman endişe edilmeyecek bir durum, bazen de önemli bir hastalığın belirtisi olarak gözlemlenmektedir. Bu durum genellikle aşağıdaki sebeplerden dolayı ortaya çıkar.
  • Yorgunluk
  • Sinirlilik durumu
  • Stres
  • Aşırı derecede televizyon, bilgisayar ve telefon ekranına bakmak
Bazı göz seğirme durumları ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Blefarospazm ve Diskinezi adı verilen hastalıkların belirtilerinde sağ göz seğirmesi görülebilir.

Blefarospazm: Gözün sürekli seğirmesi anlamına gelen hastalığın tıbbi terimidir. Bu hastalık çok önemli bir hastalık türü olmamakla beraber sürekli seyiren göz kişiye rahatsızlık vermektedir.

Diskinezi: Nörolojik bir hastalık olan diskinezi kasların zayıflaması ve işlevini yerine getirmemesi anlamındadır. Bu durum gözlerde meydana geldiğinde Miyoklunuz Diskinezi hastalığının göstergesidir. Gözlerde sürekli meydana gelen bir seğirme olur ve kişileri oldukça fazla rahatsız eder.


Sağ Göz Seğirmesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?


Sağ göz seğirmesi genellikle kendiliğinden geçen bir durumdur. Uykusuzluk ve gözlerin yorgunluğundan meydana gelen sağ göz seğirmesi gözler bir süre dinlendirildiğinden kendiliğinden geçer. Veya bir süre parlak ışıktan ve güneşten uzak durulur ve uyunursa kendiliğinden geçer. Şayet gözlerde meydana gelen seğirme uzun süre geçmiyorsa, göz kapakları kapanıyorsa ve seğirmeler yüzde de başladıysa kişiye rahatsızlık verecek boyutlara ulaşmış demektir. Bu durumda hemen doktora başvurmak gerekir. Doktorun vereceği ilaçlar harfiyen uygulanmalı ve kontrollere gidilmelidir.


Sağ Göz Seğirmesinde Alternatif Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


Sağ göz seğirmesinde uygulanabilecek alternatif tedavi yöntemleri beslenme alışkanlığında yapılacak ufak çaplı değişmelerle gerçekleştirilir. Kırmızı et, tahıllar, balık ve ayçiçeği ürünleri tüketmek de gözlerde meydana gelen seğirmelere iyi gelmektedir. Bu tarz hastalıklarda önemli olan şey hastalığı takip etmek ve ne kadar süreceğini kontrol etmektir. Uzun süre geçmediğinde doktora başvurulmalıdır.

Sağ Göz Seyirmesi Yorumları

soru

Ayşegül

14 Ocak 2016 Perşembe

yaklaşık 3 aydır sürekli sağ gözüm seyiriyor ve bu beni çok rahatsız ediyor, bazen gözümü sert bir şekilde ovalıyorum ama yine de faydası olmuyor.

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gözünüze Masaj Yapın

Gözünüze Masaj Yapın

Göz Seyirmesi

Göz Seyirmesi

Popüler İçerikler

Göz Seyirmesi Tedavisi

Göz Seyirmesi Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Seyirmesi İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Göz Seyirmesi İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Göz Seyirmesinde Ne Yapılmalı?

Göz Seyirmesinde Ne Yapılmalı?

Göz Seyirmesi Nasıl Geçer?

Göz Seyirmesi Nasıl Geçer?

Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Göz Tansiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Göz Tansiyonu Belirtileri ve Tedavisi