Göz Seyirmesinin Belirtileri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Göz Seyirmesinin Belirtileri

Göz Seğirmesi Belirtileri, Bugüne kadar göz seğirmesinden çoğumuz şikâyet etmişizdir ama bunun neden olduğunu hiç düşünmemişizdir.

Göz seğirmesi, göz kaslarının istem dışı kasılarak meydana gelmesidir. Genellikle göz kapaklarının üst kısmında görülen göz seğirmesine tip dilinde 'Miyokimi' denir. Göz seğirmesi her ne kadar sinir bozucu olsa da insana endişe verecek bir nedeni yoktur. Mevsimsel alerjik ve yorgunluk gibi faktörler göz seğirmesi ortaya çıkmasında oldukça yaygındır. Bu kasılmalar düzensiz olup birkaç dakika içerisinde kendiliğinden geçer ama saatlerce, günlerce hatta aylarca kasılanlar da oluyor elbette. Ama uzun zaman kasılan gözler ihmal edilmemelidir çünkü başı göz hastalıklarına yol açabilir. Göz seğirmesi bir çözüm bulabilmek için sorunun esas sebebini belirlemek lazımdır. Doktor dilinde bu seğirmeye adale seğirmesi denir. Bu gözde kasılan kas dalgalarının nedeni şunlar olabilir:
  • Stres
  • Yorgunluk
  • Göz yorgunluğu
  • Alkol
  • Göz Kuruluğu
  • Dengesiz beslenme
  • Alerjiler
  • Kafein
Bir anlık göz kapağı seğirmesi iyi huylu olabilir. Ciddi olmadığı, tıbbı bir önem olmadığı anlama gelir ama buna rağmen, bu tarz bir göz seğirmesinin tedavisi bile zor olabilir. Göz seğirmesi durmasının tek yolu nedenini bulup tedavi etmektir. Göz seğirmesi bir doktor tarafından teşhis edilip tedavi edilmelidir. Gözlük kullanan insanlarda göz seğirmesi görünüyorsa ya göz numarası büyümüş ya da küçülmüş anlamına gelir. Göz seğirmesi uzun süre devam edip ve gittikçe şiddetlenirse, seğirme gözü tamamen kapatan bir şekil alırsa ve göz kapağında düşüklük olursa hemen doktora görünmeniz şarttır. Göz seğirmesi size küçük ama şiddetli sinyaller verir siz onun ne demek istediğini anlamazsınız ama o size bir şeyler anlatmaya çalışır ya yorulduğunu ya da dinlendirmeniz gerektiğini söyler.

Göz seğirmeleri genellikle çok kitap okuyan ve gözlük takan kişilerde bulunmakta ve şiddeti gittikçe artmakta olur ve o kişinin önlemini anlaması şarttır. Almadığı taktirde sonucu kötüye giden göz hastalıklarından birine yakalanma riski çok büyük orandadır. Uyku ve dinlenme saatlerine dikkat etmeli ve bilgisayar kullanmanızı azaltmalısınız gözlerinizi devamlı yormamalı ve dinlendirmelisiniz ki göz seğirmesi geçebilsin eğer siz devamlı gözleri yorarsanız bilgisayarda saatlerce durup, çok ışıklı bir yerde durup, saatlerce bir şeyler okuyup durursanız o zaman seğirmeler artar ve sağlıklı bir göze sahip olmuş olamazsınız. Her zaman ama her zaman size tavsiye ederim ki gözlerinize iyi bakın.

Göz Seyirmesinin Belirtileri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göz Seyirmesi Tedavisi

Göz Seyirmesi Tedavisi

Gözünüze Masaj Yapın

Gözünüze Masaj Yapın

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Goz Kurulugu Belirtileri ve Tedavisi

Goz Kurulugu Belirtileri ve Tedavisi

Göz Tansiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Göz Tansiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Göz Numarası Artmış Olabilir

Göz Numarası Artmış Olabilir

Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Göz Seyirmesi Nasıl Geçer?

Göz Seyirmesi Nasıl Geçer?