Göz Seyirmesi Tedavisi
15 Mayıs 2024

Göz Seyirmesi Tedavisi

Göz seğirmesi tedavisi, göz seğirmesi durumunda ilk olarak yapılması gerekin gözünüzün seğirmesine sebep olan durumu bulmak gerekir. Göz seğirmesi, göz kapağı kasılmaları ve tikleri gibi durumlarda oldukça yaygındır. Gözlerden bir tanesinin alt kapağında görülür fakat üst göz kapağında görülmesi mümkündür. Göz seğirmeleri genelde anlıktır, kısa sürede olur ve geçer ancak haftalarca, aylarca sürenleri de vardır.

Göz seğirmesine çözüm bulabilmek için ilk olarak bu sorunun nedenini araştırmak gerekmektedir. Miyokimi denilen bu hastalığın gözde oluşan ve dalgalanan kas kasılmalarının nedenleri şunlar olabilir:
 • Vitamin Eksikliği: Magnezyum eksikliği, D vitamini eksikliği ve B12 vitamini eksikliği göz seğirmesine neden olmaktadır. Böyle bir durumda doktora başvurarak gerekli vitaminleri vücudumuza depolamalıyız.
 • Göz Kuruluğu: Göz kuruluğunun da birçok nedeni olabilir. Göz seğirmesi nedenleri arasında bulanan göz kuruluğu, uzun süre kitap okumak, uzun süre bilgisayara bakmak ve lens takmak gibi nedenlerden göz kuruluğu oluşur ve bu da göz seğirmesine neden olabilir.
 • Stres: Stres birçok hastalığa davetiye çıkardığı gibi göz seğirmesine de neden olabilir. Böyle durumda stres anınızda kendinizi sakinleştirmeli ve stresten uzak durmalısınız.
 • Kafein ve Alkol: Sinir sistemini çok kötü etkileyen kafein ve alkol göz seğirmesine sebep olmaktadır. Aşırı kahve tüketimini ve alkol tüketimini azaltmak gerekmektedir.
 • Göz Yorgunluğu: Aşırı dikkatli işler yapmak, güneş gözlüğü kullanmamak, çok fazla kitap okumak gibi nedenler göz yorgunluğuna neden olur, göz yorgunluğu ise göz seğirmesine neden olmaktadır.
 • Göz Alerjisi: Göz alerjisi olan insanlar dikkatli bir şekilde tedbirlerini almalıdırlar. Alerji sonunda göz seğirmeleri olduğu görülmektedir.
 • Görme Kusurları: Hipermetrop, astigmat ve miyop gibi görme kusurları olan kişilerde, gözlük numarasının değişmiş olması ya da kişide bu kusurlardan birinin yeni ortaya çıkıyor olması göz seğirmesine sebep olabilir. Bu tip seğirmeler genel olarak hemen geçmez ve uzun sürerek rahatsızlık verir.
 • Bazı hastalıklar: Başlangıç aşamasındaki bazı hastalıkların belirtileri olarak da göz seğirmesi problemi yaşayabilirsiniz. Vücut direncinin azalmasıyla ortaya çıkan bu seğirmeler MS hastalığı, hipoglisemi, Parkinson hastalığı, Tourette sendromu gibi nörolojik sorunları haber veriyor olabilir. Sayılan bu hastalıkların belirtileri arasında vücudun farklı bölgelerini de etkileyen başka belirtiler de vardır ve uzun süren göz seğirmelerinde paniğe kapılmadan bir uzmana başvurmanız en doğru davranış olacaktır.
Halk arasında batıl inançlar sonucunda göz seğirmesi farklı şekilde yorumlanmaktadır; sağ göz sağlık belirtisi iken sol göz varlık göstergesidir ya da başka bir inanca göre sağ göz hayır, sol göz şerre işarettir. Fakat tıbbi açıdan baktığımızda görüyoruz ki göz seğirmesinin çok daha farklı sebepleri vardır.

Göz Seğirmesi Nasıl Geçer?

Genellikle göz seğirmeleri kısa sürer ve kendiliğinden geçer bu konuda modern tıbbın çok fazla araştırmaları olduğu söylenemez. Göz seğirmesi durdurmak için kasılmaya müdahale etmek en mantıklısıdır. Bu durumda soğuk veya sıcak kompres işe yarayabilir. Göz kompresi yaparak göz seğirmesine neden olan aktif sinir yatışabilir ve seğirme geçebilir. Tonik içmek de göz seğirmesini durdurmak için etkili olabilir. Tonik alkollü değildir, soda benzeri içecek olan tonik içerisindeki kinin maddesi göz seğirmesinin geçmesinde etkili olduğu düşünülmektedir.

Göz seğirmesini geçirmek için yapılması gereken en önemli şey elbette göz seğirmesinin sebebini bilmekten geçmektedir. Göz seğirmesinin nedeni kafeinse kahve içmeye ara verilmeli, stresse stres azaltılmalı, göz yorgunluğunuz varsa uykunuzu alarak gözlerinizi dinlendirmelisiniz.

Göz seğirmeniz sizi rahatsız edecek durumda ise ve doktora gidip gitmemek için kararsız kaldıysanız şu durumlarda doktora başvurmanız tavsiye edilir:
 • Bir hafta boyunca göz seğirmeniz geçmedi ise,
 • Göz kapağınızda tamamen kapanma oldu ise,
 • Göz seğirmesine bağlı üst göz kapağınızda sarkma oluştu ise,
 • Yüzünüzde göz dışında başka bölgelerde de seğirme oluyor ise,
 • Göz seğirmesi dışında gözünüzde şişlik, kızarıklık ya da akıntı varsa.

 • Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

  İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

  Soru Sor / Yorum Yap

  şifre

  Çok Okunanlar

  Göz Numarası Artmış Olabilir

  Göz Numarası Artmış Olabilir

  Göz Seyirmesi

  Göz Seyirmesi

  Popüler İçerikler

  Haber Bülteni

  Popüler İçerik

  Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

  Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

  Göz Seyirmesinin Belirtileri

  Göz Seyirmesinin Belirtileri

  Sağ Göz Seyirmesi Belirtileri ve Tedavisi

  Sağ Göz Seyirmesi Belirtileri ve Tedavisi

  Gözünüze Masaj Yapın

  Gözünüze Masaj Yapın

  Göz Tansiyonu Belirtileri ve Tedavisi

  Göz Tansiyonu Belirtileri ve Tedavisi