Göz Seyirmesinin Nedenleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Göz Seyirmesinin Nedenleri

Göz Seğirmesinin Nedenleri, arasında en sık karşılaşılanlardan bir tanesi, göz tansiyonunun aniden düşmesi olarak bilinmektedir. Göz seğirmesi, insanların vücutlarında bulunan göz kaslarının aniden kasılması sonucunda ortaya çıkacaktır. Göz seğirmesinin birden fazla nedeni bulunmaktadır. Bunların en başında mevsim geçişleri bulunmaktadır. Yorgunluk ve stresli bir yaşantı da göz seğirmesine neden olmaktadır. Göz seğirmeleri bazen birkaç dakika sürmektedir. Bazı durumlarda ise; günler ya da haftalar süren göz seğirmeleri bulunmaktadır. Eğer göz seğirmeleri uzun sürüyorsa, o zaman acilen bir göz doktoruna giderek tedavi edilmesi gerekmektedir. Eğer göz seğirmesi uzun sürüyorsa, o zaman göz korneasında oluşan iltihaplanmalardan kaynaklı olabileceği mümkün olmaktadır. Göz seğirmeniz uzun sürüyorsa ve sizi rahatsız ediyorsa, doktora giderek tedavi olmadığınız halde göz kapağının kapanmasına neden olacaktır. Böylesi bir durum olduğu zaman tedavisi daha güç olacaktır.


Göz Seğirmesinde Önemli rol oynayan faktörler


1. Stres: Stresli bir iş yerinde çalışıyor ya da stresli bir hayatımız varsa, o zaman vücudumuzun büyük bir bölümü bu stresten etkilenecektir. Stres nedeniyle ortaya çıkan göz seğirmesi görülmektedir. Böylesi durumda kendinizi sakinleştirmeli ve stresten uzak durmanız gerekmektedir.

2. Kafein ve Alkol: Kafein ve alkol sinir sistemini çok kötü etkilediği için, aşırı kahve ve alkol tüketen insanlarda görülen göz seğirmesi oldukça fazladır. Böylesi bir durumda kafein ve alkolü azaltmak gerekmektedir.

3. Vitamin Eksikliği: Göz seğirmesine neden olan en önemli nedenlerden bir tanesi, magnezyum eksikliğidir. Böylesi bir durumda doktorunuza başvurmalı ve gerekli vitaminleri almanız gerekmektedir. D vitamin eksikliği ve B12 vitamin eksikliği de göz seğirmesinde son derece etkili rol oynamaktadır.

4. Göz Kuruluğu: Göz kuruluğunun günümüzde birçok nedeni bulunmaktadır. Göz seğirmesi nedenleri arasında bulunan göz kuruluğu, uzun süre bilgisayara bakmak, uzun süre kitap okumak lens takmak gibi nedenlerden göz kuruluğu oluşur ve bu da göz seğirmesi nedenleri arasında olmaktadır.

5. Göz Yorgunluğu: Göz yorgunluğuna neden olan birçok neden bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise: sürekli bilgisayara bakmak, Aşırı dikkatli işler yapmak, kitap okumak, güneş gözlüğü kullanmamak gibi nedenlerden oluşan göz yorgunluğu Göz seğirmesinin nedenleri arasındadır.

6. Göz Alerjisi: Göz alerjisi olan insanlar dikkatli olmadığı takdirde, alerjilerinin sonucunda göz seğirmesi olmaktadır.


Göz Seğirmesi Nasıl Geçer


Göz seğirmesi çoğu zaman çok kısa sürmektedir. Birkaç dakika süren göz seğirmesinin nedenleri üzerinde modern tıp çok fazla araştırma yapmamıştır. Eğer böyle sorununuz varsa ve bu sizleri rahatsız ediyorsa o zaman sizler de gözünüze buz koymak suretiyle, göz seğirmesini önlemiş olabilirsiniz. Eğer sizlerde göz seğirmenizin nedenlerini bulduysanız tedavi olması daha kolay olacaktır.

Halk arasında göz seğirmesi ile ilgili olarak bazı batıl inanışlar var olmaktadır. Bunlar; sağ göz seğiriyorsa, Şans ya da uğurlu olacağınız, hayırlı bir kısmetinizin var olacağı şeklinde yorumlanırken, Sol göz seğirmesi halinde, kötülük uğursuzluk ve kötü bir zaman geçireceğiniz şeklinde adlandırılmaktadır.


Ne zaman Doktora Gidilmeli


Göz seğirmesinin nedenleri konusunda herhangi bir fikriniz yoksa ve gözünüz sürekli olarak seğiriyorsa o zaman vakit kaybetmeden hemen bir göz doktoruna başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Böylece göz kapağınızın kapanması gibi bir durum söz konusu olmadan tedavi olacaksınız.

Göz Seyirmesinin Nedenleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göz Seyirmesinin Belirtileri

Göz Seyirmesinin Belirtileri

Göz Seyirmesi Nasıl Geçer?

Göz Seyirmesi Nasıl Geçer?

Popüler İçerikler

Gözünüze Masaj Yapın

Gözünüze Masaj Yapın

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Seyirmesinin Nedenleri

Göz Seyirmesinin Nedenleri

Goz Kurulugu Belirtileri ve Tedavisi

Goz Kurulugu Belirtileri ve Tedavisi

Göz Seyirmesi İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Göz Seyirmesi İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Göz Seyirmesi

Göz Seyirmesi