Göz Yorulması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Göz Yorulması Belirtileri ve Tedavisi

Göz yorulması, yani tıptaki ismi göz yorgunluğu (Astenopi) olan bu hastalık gözlerin yoğun ve uzun süre kullanımı sonucu yorgun düşmesiyle ortaya çıkmaktadır. Göz yorgunluğu gözlerinizde ağrı ya da kaşınmalardan ötürü rahatsız edici olabilir fakat genelde dinlenmeyle geçebilecek niteliktedir. Çoğunlukla ciddi olmamakla birlikte genelde başka bir problemin belirtisi olarak da ortaya çıkabilmektedir.


Göz Yorgunluğunun Belirtileri Nelerdir?


Göz yorgunluğunu kendiniz rahatlıkla tespit edebilirsiniz. Aşağıdaki belirtilerden bir ya da birkaçı başınıza geliyorsa doktora görünmenizi tavsiye ederiz.
 • Göz ağrısı
 • Göz çevresinde ağrı oluşması
 • Yorgunluk
 • Bulanık görme
 • Çift görme
 • Göz sulanması
 • Göz kuruması
 • Boyun ağrısı
 • Işığa karşı aşırı hassasiyet artışı
 • Yanma hissi
Bunlar el işi yapan, sürekli okuyan ve bilgisayar başında uzun süre oturan kimselerde daha sıklıkla görülebilmektedir. Eğer kâğıda veya bilgisayar ekranına bakarken görüntüler arası ardışık görüntülerin belirmesiyle de karşılaşıyorsanız göz yorgunluğunun tam olarak teşhis edildiğini söyleyebiliriz.


Göz Yorgunluğuna Neden Olan Faktörler Nelerdir?


Uygun olmayan çalışma koşullarında sürekli sabit bir yere odaklanmış halde çalışıyorsanız göz yorgunluğu ile karşılaşabileceğini söyleyebiliriz.


Göz Kaslarının Uzun süre Odaklanmış Hâlde Kalması


Göz kaslarının gerginleşmesinin sebebinden biri de kitap veya bilgisayar ekranı gibi bir objeye uzunca bir süre odaklanmış olarak bakmanız sonucudur. Kasların sürekli gergin halde kalması gergin olmasına neden olmaktadır. Bu tıpkı jimnastik yaptıktan sonra kullanılan kasların birden yorulmasına benzemektedir.


Zayıf Işık

Göz kasları loş ışık altında çalışanlar ve kitap okumaya çalışanlarda yorulmalar gösterir. Bu nedenle çalışma ortamınızın yeteri aydınlık bir ortam olması gerekmektedir.


Görme Problemleri

Gözlük kullanıyor ve gözlük ayarınızı düzenli olarak yaptırmıyorsanız görme gücünün zayıflamasına bağlı olarak da göz yorgunluğu yaşamanız mümkündür.


CRT Monitörleri

70 HZ'den daha az tarama hızı ile imgeleri sürekli titreşimli halde gösteren monitörler de göz yorgunluğuna sebep olmaktadır.


Göze Doğrudan Işık Vurması

Göze doğrudan ışık vurması gözlerin odak noktasını zorlaştırdığı için göz kaslarının yorularak göz yorgunluğu çıkmasına neden olmaktadır.


Kontrast

Bulunduğunuz ortam ile odaklandığınız obje arasında kontrast değişimi varsa yani ışıklı bir ortamda karanlık bir objeye bakıyor ya da tam tersini gerçekleştiriyorsanız göz yorgunluğunun gerçekleşebileceği muhtemeldir.


Göz Yorgunluğunun Tedavisi Nasıldır?

Orta derecede kısa süreli maruz kaldığınız ışık bozukluğu sebebiyle meydana gelen göz yorgunluğunu tek gözünüzü kapatıp dinlendirerek geçirmeniz mümkündür. Bunun dışında hayat davranışlarınızda ufak tefek değişiklikler yaparak göz yorgunluğunu gidermenizde mümkündür.


Bunlardan bazıları
 • Kitap okuyorsanız kitap ve gözünüz arasındaki mesafeyi 1 kol kadar uzaklıktan takip etmelisiniz.
 • Ekrana sürekli bakmanız boyun ağrılarının da tetikleyicisidir. Bu sebeple monitör tam karşınızda olmalı.
 • Eğer sürekli sabit bir noktaya bakarak iş yapıyorsanız ara sıra gözlerinizi odada bulunan en uzak noktaya sabitleyerek göz kaslarınızı dinlendirin.
 • Bunun dışında göz damlaları kullanarak da gözlerinizi nemlendirerek göz yorgunluğunu gidermeniz mümkündür.
 • Ayrıca bazı bitkisel ilaçların kapsül olarak satılanların doktor tavsiyesi ile kullanarak göz yorgunluğunu geçirebilmeniz mümkündür.

Göz Yorulması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göz Seyirmesinin Belirtileri

Göz Seyirmesinin Belirtileri

Gözünüze Masaj Yapın

Gözünüze Masaj Yapın

Göz Seyirmesinin Nedenleri

Göz Seyirmesinin Nedenleri

Göz Seyirmesi Nasıl Geçer?

Göz Seyirmesi Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sağ Göz Seyirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Göz Seyirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Seyirmesi

Göz Seyirmesi

Goz Kurulugu Belirtileri ve Tedavisi

Goz Kurulugu Belirtileri ve Tedavisi

Göz Numarası Artmış Olabilir

Göz Numarası Artmış Olabilir

Göz Seyirmesinin Anlamı Ne Olabilir?

Göz Seyirmesinin Anlamı Ne Olabilir?