Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Göz Ağrısı, Göz ağrısının sebeplerini anlatmaya başlamadan önce, gözün insan yaşaması için ne kadar gerekli olduğundan söz etmekte yarar vardır. Hayatımızı idame ettirmemiz için, gözün vücudumuzda o kadar büyük fonksiyonları vardır ki; anlatmakla bitmez. Önce şöyle bir gözümüz olmadığını (Allah esirgesin) görmediğimizi hayal edelim. Karanlıklar içinde nerede olduğumuzu bilmeden, çok sevdiğimiz kişileri görmeden nasıl yaşanılır dı. Öncelikle böyle olan kişilere Rabbim yardım eylesin. Kendimizi bile görmeden, doğanın nasıl bir renk içinde olduğunu bilemeden, karanlıklar içinde, sadece hayal ederek; o da ne kadar hayal edilirse o imkânda bir hayat. En önemli duyu organlarımızın başında olan gözün işlevini sürdürebilmesi için dikkatli ve temiz olmamız son derece önemlidir.


Göz Ağrısı Belirtileri Nelerdir?


Göz ağrısından söz ederken, öncelikle bir darbe görmeden, durduk yere başlayan bir ağrı mı, yoksa devamlı şiddetle artan bir ağrı mı, dikkatle takip etmemiz gerekir. Gözde meydana gelen göz kuruluğu, toz ya da alerji yüzünden ağrı ya da lens gibi nesneler yüzünden oluşan ağrı çeşitleri sayabilmek mümkündür. Herkes için ağrının tarifi değişebilir.

Örneğin göze bıçak saplanır gibi, zonklayıp göz bebeği yerinden çıkacak gibi bir ağrı, kızarıklık, yanma gibi hissiyatlar. Bu ve benzeri gibi birçok ağrı sayabiliriz. Göz ağrısına birçok şey sebebiyet verebilir. Fazla kitap okumak, tozlu bir ortamda bulunmak, dikkatle bir şeye uzun süre bakmak, gözün gereğinden fazla yorulması ve yanlış gözlük kullanımı gibi birçok rahatsızlık sayabiliriz. Ayrıca şu sokakta satılan gözlükleri almamakta fayda vardır. Yoksa gereksiz yere gözümüzden oluşa bilecek birçok rahatsızlığa sebebiyet verebiliriz. Göz ağrısından söz ederken, gözün yüzeyinde ise ağrı, sızlama, kaşıntı, yanma gibi belirtiler ile kendini belli edebilir. Bu ağrıya göz enfeksiyonu neden olmuş olabilir. Gözde oluşan tahrişler, göze alınan bir darbe de enfeksiyona sebebiyet verirken, gözün yapısında deforme edilebilir. Göz bebeğinde bulunan geçmek bilmeyen ağrı, zonklama ciddi bir rahatsızlık sebebi olabilir. Bu sebepleri en kısa zamanda göz doktoruna giderek, acilen tedavi olmasında çok fayda vardır. Yorgunluk ve uykusuzluk sebebiyle oluşan ağrı, göz kızarıklığı yanma, ayrıca strese bağlı olan ağrılarda olur gözde bulunan ağrı ya sebebiyet verebilir. Bu rahatsızlık dinlenme halinde geçebilir. Gözde meydana gelen sürekli rahatsızlıkları dikkate alıp, onu bir uyarı sayarak en kısa bir süre içinde doktora gitmek ve sebebini araştırarak tedavisi ile bakımını yaptırmak son derece önemlidir.


Göz Ağrısı Sebepleri Nelerdir?


Göz rahatsızlıklarını şişlik, batma, gözde kızarıklık gibi sebepler ile çeşitli ağrılar oluşabilir. Bunların alerjik olması, yüksek ihtimaldir. Ancak sürekli olanların tedavisi olmazsa; körlüğe bile sebebiyet verebilir.

Çok şiddetli olan ağrıların başında ve geçmesi zor olan hastalıkların başında migren, sinüzit, grip ve ateşli hastalıklar, ayrıca gözde geçmesi zor ağrılara sebep olur.

Göz kapağının yüzünden oluşan ağrılar da mevcuttur. Ayrıca gözün içinde bulunan yabancı cisimler gözde batmaya, yanmaya neden olabilir. Gözde oluşan ağrı güneşe maruz kalmakla, rüzgâra maruz kalmakla oluşabilir. Sigara dumanı havada bulunan, özellikle bahar ayında olan polenler gözde kaşıntı ya, yanmaya sebep olurken, gözde şişliği tetiklemeye de sebebiyet verebilir. Saç spreyi, Saç boyası, makyaj malzemeleri de enfeksiyona sebep olur. Yaz aylarında denize girildiğinde oluşan göz enfeksiyonu, havuzlarda bulunan klor gibi birçok etken gözde enfeksiyon sebebi olabilir. Hayvanlar la temas halinde ellerimizle göze dokunursak enfeksiyon kapmaya neden olur. Parfüm kolonya gibi dış etmenler de ciddi rahatsızlık sebebi olabilir. İnsanlarda yaş ilerlemesi ile Yağlanmanın azalmasıyla gözde kuruluk olabilir. Göz yaşının kuruması, Yağlanmanın azalması gözde kuruluğu artırır. Yaş ilerlemesi ile gözde meydana gelen katarak ta, göz kaybına, ağrıya sebep olabilir. Göz ağrısına dikkat ederek, uzun süren ağrılarda kısa zaman için de doktora başvurmanız gerekir. Sağlığımızı en güzel şekilde korumamız, kaliteli yaşam için son derece önemlidir.

Göz Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gözünüze Masaj Yapın

Gözünüze Masaj Yapın

Popüler İçerikler

Göz Seyirmesi

Göz Seyirmesi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Seyirmesinde Ne Yapılmalı?

Göz Seyirmesinde Ne Yapılmalı?

Sol Göz Seyirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sol Göz Seyirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Goz Kurulugu Belirtileri ve Tedavisi

Goz Kurulugu Belirtileri ve Tedavisi

Göz Seyirmesi İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Göz Seyirmesi İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Göz Seyirmesinin Nedenleri

Göz Seyirmesinin Nedenleri