Goz Kurulugu Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Goz Kurulugu Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kuruluğu, en çok şehirlerdeki yaşam şartlarından dolayı meydana gelen göz kuruluğu, akşam geç saatlerde bulanıklık ya da gözlerde yorgunluk veya sabah uyanınca gözü açmada zorluk çekme, gözlerde yanma hissi, batma gibi belirtiler ile kendini gösterir. Göz kuruluğunun nedenleri: Yaşlanma, nemi düşük ortamlar, menopoz, klimalı ortamlar, lens kullanımı, göz ameliyatı, yoğun bilgisayar kullanımı, sigara kullanımı, göz tansiyonu ve kullanılan çeşitli ilaçlar.

Göz Kuruluğunu Azaltmak İçin Şunlar Yapılabilir: Otomobil, uçak gibi ortamlarda havalandırma göze vurmamalı. Yatak odası nemli olmalı. Güneşli ya da rüzgârlı havada gözü korumak için güneş gözlüğü takılmalı. Bilgisayara belli bir mesafede durulmalı ki karşıdan gelen ışık ve klima rüzgârı göze gelmemeli. Bilgisayar kullanırken gözler sürekli kırpıştırılmalı ve zaman zaman dinlendirilmeli.

Göz kuruluğu belirtisi olanlar; bol bol su içmeli. Hastanelere giden hastaların yüzde yetmişini yanma, batma, yabancı bir cisim hissi ve bulanıklıktan rahatsız olduklarını dile getirirler. Bu sıkıntının günlük hayatı etkilemesinin dışında ilerleyebilme özelliğine sahiptir. Günlük yaşantıda kişinin konforunu bozan her şey insanı rahatsız eder. Her sabah gazete okuyan bir kişi, göz kuruluğu sebebiyle bunu yapamamaya başlayabilir. Her gün belli bir saat bilgisayar kullanırken bu kullanım düşüyorsa bu insan konforunu ve yaşam kalitesini bozan bir şeydir. Gözü nemli tutabilmek için, gözyaşı gibi onun yerini tutan pek çok yapay gözyaşı damlası mevcut. İlk aşamada günde iki defa damla damlatılmalı, tedavi edilmezse sonraki aşamada bu beşe çıkar. Yanına ek olarak ilaçlar almak durumunda kalınabilir. Bu hayat kalitesini de olumsuz etkiler. İnsanın gözünde sürekli bir yanma batma ve yabancı cisim duygusu, hissi olduğu için sosyal ve görsel olarak rahatsızlık hisseder. İnsanın hem kendi görüşü bozulur hem de sık sık göz kırpma ve kızarık göz karşıdaki insanları rahatsız edebilir.

Goz Kurulugu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göz Numarası Artmış Olabilir

Göz Numarası Artmış Olabilir

Göz Seyirmesi Nasıl Geçer?

Göz Seyirmesi Nasıl Geçer?

Göz Seyirmesi

Göz Seyirmesi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Seyirmesinin Nedenleri

Göz Seyirmesinin Nedenleri

Göz Seyirmesi Tedavisi

Göz Seyirmesi Tedavisi

Sol Göz Seyirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sol Göz Seyirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Seyirmesinin Anlamı Ne Olabilir?

Göz Seyirmesinin Anlamı Ne Olabilir?

Göz Seyirmesinde Ne Yapılmalı?

Göz Seyirmesinde Ne Yapılmalı?