gozseyirmesi.gen.tr https://www.gozseyirmesi.gen.tr Göz Seyirmesi, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, gozseyirmesi.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Sun, 15 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Goz Kurulugu https://www.gozseyirmesi.gen.tr/goz-kurulugu.html Sat, 01 Dec 2018 22:19:24 +0000 Göz Kuruluğu, en çok şehirlerdeki yaşam şartlarından dolayı meydana gelen göz kuruluğu, akşam geç saatlerde bulanıklık ya da gözlerde yorgunluk veya sabah uyanınca gözü açmada zorluk çekme, gözlerde yanma hissi, batma Göz Kuruluğu, en çok şehirlerdeki yaşam şartlarından dolayı meydana gelen göz kuruluğu, akşam geç saatlerde bulanıklık ya da gözlerde yorgunluk veya sabah uyanınca gözü açmada zorluk çekme, gözlerde yanma hissi, batma gibi belirtiler ile kendini gösterir. Göz kuruluğunun nedenleri: Yaşlanma, nemi düşük ortamlar, menopoz, klimalı ortamlar, lens kullanımı, göz ameliyatı, yoğun bilgisayar kullanımı, sigara kullanımı, göz tansiyonu ve kullanılan çeşitli ilaçlar.

 Goz KuruluguGöz Kuruluğunu Azaltmak İçin Şunlar Yapılabilir: Otomobil, uçak gibi ortamlarda havalandırma göze vurmamalı. Yatak odası nemli olmalı. Güneşli ya da rüzgarlı havada gözü korumak için güneş gözlüğü takılmalı. Bilgisayara belli bir mesafede durulmalı ki karşıdan gelen ışık ve klima rüzgârı göze gelmemeli. Bilgisayar kullanırken gözler sürekli kırpıştırılmalı ve zaman zaman dinlendirilmeli. 

Göz kuruluğu belirtisi olanlar;  bol bol su içmeli. Hastanelere giden hastaların yüzde yetmişini yanma, batma, yabancı bir cisim hissi ve bulanıklıktan rahatsız olduklarını dile getirirler. Bu sıkıntının günlük hayatı etkilemesinin dışında ilerleyebilme özelliğine sahiptir. Günlük yaşantıda kişinin konforunu bozan her şey insanı rahatsız eder. Her sabah gazete okuyan bir kişi, göz kuruluğu sebebiyle bunu yapamamaya başlayabilir. Her gün belli bir saat bilgisayar kullanırken bu kullanım düşüyorsa bu insan konforunu ve yaşam kalitesini bozan bir şeydir. Gözü nemli tutabilmek için, gözyaşı gibi onun yerini tutan pek çok yapay gözyaşı damlası mevcut. İlk aşamada günde iki defa damla damlatılmalı, tedavi edilmezse sonraki aşamada bu beşe çıkar. Yanına ek olarak ilaçlar almak durumunda kalınabilir. Bu hayat kalitesini de olumsuz etkiler. İnsanın gözünde sürekli bir yanma batma ve yabancı cisim duygusu, hissi olduğu için sosyal ve görsel olarak rahatsızlık hisseder. İnsanın hem kendi görüşü bozulur, hem de sık sık göz kırpma ve kızarık göz karşıdaki insanları rahatsız edebilir.
]]>
Göz Tansiyonu https://www.gozseyirmesi.gen.tr/goz-tansiyonu.html Sun, 02 Dec 2018 21:24:37 +0000 Göz Tansiyonu, Hastanın ilk zamanlarında herhangi bir belirti vermez. Göz tansiyonu hastalığı yavaş yavaş ilerlediğinden görme alanındaki kayıp hasta tarafından hemen fark edilmez. Erken teşhis ile ilerlemesi durdurula
Göz Tansiyonu, Hastanın ilk zamanlarında herhangi bir belirti vermez. Göz tansiyonu hastalığı yavaş yavaş ilerlediğinden görme alanındaki kayıp hasta tarafından hemen fark edilmez. Erken teşhis ile ilerlemesi durdurulabilir. Ama bunun için hastanın sürekli göz muayenesi oluyor olması gerekmektedir. Yoksa göz tansiyonunun kişi tarafından erken teşhis edilmesi zordur. Göz tansiyonunda bazen nadir olarak bulantı, ağrı kusma, görmede bulanıklık ortaya çıkabilir. Bu belirtiler he hastada ortaya çıkmayabilir.

Göz tansiyonunun diğer adı glokomdur. Eğer bir yakınınızda, glokom rahatsızlığı var ise; gözlerinde yorgunluğa bağlı hafif bir ağrı, gözlerde kanlanma gibi şikayet olduğu zaman bunun göz tansiyonu belirtisi olduğundan şüphelenip, göz muayenesi olup göz tansiyonunun ölçülmesi doğru bir davranış olacaktır. Göz tansiyonunda kimi zaman gözde hafif ağrılar, günün bazı saatlerinde bulanık görme gibi belirtiler belirebilir.

Açık açılı ve kapalı açılı olmak üzere iki göz tansiyonu türü vardır. Açık açılı göz tansiyonunun belirtisi çok net olmadığı için kişinin bunu anlaması kapalı açılı göz tansiyonuna göre daha zordur. Bu en az belirti veren göz tansiyonu türüdür. Kapalı açılı göz tansiyonunun belirtileri; sabahları belirginleşen baş ağrısı, geceleri ışık etrafında halkalar görmedir.

Göz tansiyonu ani bir şekilde yükseldiğinde çarpıcı belirtiler ortaya çıkar. Görme bulanıklığı, kusma, bulantı, gözün arka tarafında şiddetli ağrı hissedilmesi en belirgin şikayetlerdir. Ani olarak yükselme az sayıda hastada meydana gelir, genel olarak göz tansiyonu yavaş yavaş artar bundan dolayı ağrı çok hissedilmez. Bu yüzden çoğunlukla  hastalığı durdurma tedavisi için geç kalınmış olur.

Yüksek Tansiyon Kimlerde Görülür ve Belirtileri Nelerdir

Toplumda 40 yaş üzerindeki kişilere %2, 60 oranında yaş üzerinde ise %10 oranında görülür. Bebeklik ve çocukluk çağlarında görülen türleri de vardır. Başlangıçta genellikle belirti vermez, görmede bozukluk ve ağrı olmaz. Hastalık erken teşhis edilmez ve ilerlerse, görme sinirindeki hasara bağlı olarak görme alanında kör noktalar oluşur. Glokomun seyrek görülen kapalı açılı türünde göz tansiyonu çok yüksek değerlere ulaşır ve şiddetli ağrı, bulanık görmeye sebep olur. Bu genellikle hipermetrop hastalarda görülür.

Açık Açılı Glokom Tedavi Yöntemleri

İlaç Tedavisi: En sık kullanılan tedavi yöntemi ilaç tedavisidir. Fakat ilaçların yan etkilerinin görülmesi ve bazen de göz tansiyonunu düşürememe durumu olabilir. Bununla birlikte hastanın damlalarını düzenli olarak kullanamama riski de vardır.

Lazer Tedavileri: Argon Laser Trabeküloplasti, önceden yaygın kullanılan bir lazer tedavi yöntemidir. Selektif Laser Trabeküloplasti yeni,  zararsız, etkili ve neredeyse sonsuz defa uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Bilinen diğer bir Lazer işlemi olan Yttrium Aluminium Garnet Lazer ise dar açılı göz tansiyonların da ve açı kapanmasına bağlı oluşan göz tansiyonu krizinde tedavi amaçlı ya da  krizin oluşumunu önlemek amacıyla uygulanır.

Ameliyat: Göz sıvısının kan damarlarına ulaştırılabilmesi için yeni bir boşaltım yolu sağlanarak göz içi basıncının düşmesinin amaçlandığı bir tedavi yöntemidir. Hastayı yoran, enfeksiyon, kanama riski olan bir tedavi yöntemidir. Tedavide bu yöntemlerden birisi kullanılır. İstenilen sonuca ulaşılamaz ise diğer tedavi yöntemlerine geçilir. Göz tansiyonu hastalarının büyük çoğunluğu ilaçlarını düzenli olarak kullanmamakta ve kontrol için hekime gelmeden birkaç gün önce ilaçlarını düzenli kullanarak göz tansiyonlarını normal düzeye getirerek hekimlerini yanıltmaktadırlar. Sonuç olarak, hastanın göz tansiyonu ilerlemekte ve körlüğe kadar giden görme kayıpları meydana gelmektedir.

Göz Tansiyonu Riskini Arttıran Faktörler

 •  Ailede glokom varlığı
 •  Göz içi iltihabı (Üveit)
 •  Uzun süren kortizon tedavisi
 •  İleri yaş şe]]> Göz Ağrısı https://www.gozseyirmesi.gen.tr/goz-agrisi.html Mon, 03 Dec 2018 06:22:30 +0000 Göz Ağrısı,Göz ağrısının sebeplerini anlatmaya başlamadan önce ,gözün insan yaşaması için ne kadar gerekli olduğundan söz etmekte yarar vardır.Hayatımızı idame ettirmemiz için, gözün vücudumuzda o kadar büyük f Göz Ağrısı,Göz ağrısının sebeplerini anlatmaya başlamadan önce ,gözün insan yaşaması için ne kadar gerekli olduğundan söz etmekte yarar vardır.Hayatımızı idame ettirmemiz için, gözün vücudumuzda o kadar büyük fonksiyonları vardır ki; anlatmakla bitmez. Önce şöyle bir gözümüz olmadığını( Allah esirgesin) görmediğimizi  hayal edelim. Karanlıklar içinde nerede olduğumuzu bilmeden, çok sevdiğimiz kişileri görmeden nasıl yaşanılır dı. Öncelikle böyle olan kişilere Rabb' im yardım eylesin. Kendimizi bile görmeden, doğanın nasıl bir renk içinde olduğunu bilemeden, karanlıklar içinde, sadece hayal ederek; o da ne kadar hayal edilirse o imkanda bir hayat. En önemli duyu organlarımızın başında olan gözün işlevini sürdürebilmesi için dikkatli ve temiz olmamız son derece önemlidir.

Göz Ağrısı Belirtileri

Göz ağrısından söz ederken, öncelikle bir darbe görmeden, durduk yere başlayan bir ağrı mı, yoksa devamlı şiddetle artan bir ağrı mı, dikkatle takip etmemiz gerekir. Gözde meydana gelen göz kuruluğu, toz yada alerji yüzünden ağrı, yada lens gibi nesneler yüzünden oluşan ağrı çeşitleri sayabilmek mümkündür.  Herkes için ağrının tarifi değişe bilir.
Örneğin göze bıçak saplanır gibi, zonklayıp göz bebeği yerinden çıkacak gibi bir ağrı ,kızarıklık, yanma gibi hissiyatlar. Bu ve benzeri gibi  bir çok ağrı sayabiliriz.Göz ağrısına bir çok şey sebebiyet verebilir. Fazla kitap okumak,tozlu bir ortamda bulunmak, dikkatle bir şeye uzun süre bakmak, gözün gereğinden fazla yorulması ve yanlış gözlük kullanımı gibi bir çok rahatsızlık sayabiliriz. Ayrıca şu sokakta satılan gözlükleri almamakta fayda vardır. Yoksa gereksiz yere gözümüzden oluşa bilecek bir çok rahatsızlığa sebebiyet verebiliriz.  Göz ağrısından söz ederken, gözün yüzeyinde ise ağrı, sızlama, kaşıntı, yanma gibi belirtiler ile kendini belli edebilir. Bu ağrıya göz enfeksiyonu neden olmuş olabilir. Gözde oluşan tahrişler,göze alınan bir darbe de enfeksiyona sebebiyet verirken, gözün yapısında deforme edilebilir. Göz bebeğinde bulunan geçmek bilmeyen ağrı, zonklama ciddi bir rahatsızlık sebebi olabilir. Bu sebepleri en kısa zaman da göz doktoruna giderek ,acilen tedavi olmasında çok fayda vardır. Yorgunluk ve uykusuzluk sebebiyle oluşan ağrı,göz kızarıklığı yanma ,ayrıca strese bağlı olan ağrılarda olur gözde bulunan ağrı ya sebebiyet verebilir.  Bu rahatsızlık dinlenme halinde geçebilir. Gözde meydana gelen sürekli rahatsızlıkları dikkate alıp, onu bir uyarı sayarak en kısa bir süre içinde doktora gitmek ve sebebini araştırarak tedavisi ile bakımını yaptırmak son derece önemlidir. 

Göz AğrısıGöz Ağrısı Sebepleri

Göz rahatsızlıklarını şişlik ,batma, gözde kızarıklık gibi sebepler ile çeşitli ağrılar oluşabilir. Bunların alerjik olması ,yüksek ihtimaldir. Ancak sürekli olanların tedavisi olmazsa; körlüğe bile sebebiyet verebilir. 
Çok şiddetli olan ağrıların başında ve geçmesi zor olan hastalıkların başında migren,sinüzit ,grip ve ateşli hastalıklar,ayrıca gözde geçmesi zor ağrılara sebep olur. 
Göz kapağının yüzünden oluşan ağrılar da mevcuttur. Ayrıca gözün içinde bulunan yabancı cisimler gözde batmaya, yanmaya  neden olabilir. Gözde oluşan ağrı güneşe maruz kalmakla,rüzgara maruz kalmakla oluşabilir. Sigara dumanı havada bulunan ,özellikle bahar ayında olan polenler gözde kaşıntı ya, yanmaya sebep olurken, gözde  şişliği tetiklemeye de sebebiyet verebilir. .Saç spreyi ,Saç boyası ,makyaj malzemeleri de enfeksiyona sebep olur.  Yaz aylarında denize girildiğinde oluşan göz enfeksiyonu, havuzlarda bulunan klor gibi bir çok etken gözde enfeksiyon sebebi olabilir. Hayvanlar la temas halinde ellerimizle göze dokunursak enfeksiyon kapmaya neden olur. Parfüm kolonya gibi dış etmenler de ciddi rahatsızlık sebebi olabilir. İnsanlarda yaş ilerlemesi ile Yağlanmanın  azalmasıyla gözde kuruluk olabilir. Göz yaşının kuruması, Yağlanman]]> Sol Göz Seyirmesi https://www.gozseyirmesi.gen.tr/sol-goz-seyirmesi.html Tue, 04 Dec 2018 01:20:48 +0000 Sol göz seyirmesi, göz kaslarının istem dışı kasılıp gevşemesidir. Hemen hemen her insan hayatında birkaç defa da olsa bu durumu yaşamıştır. Tıp dilinde göz seyirmesine "miyokimi" denir. Sol göz seyirmelerinde genellikle sin Sol göz seyirmesi, göz kaslarının istem dışı kasılıp gevşemesidir. Hemen hemen her insan hayatında birkaç defa da olsa bu durumu yaşamıştır. Tıp dilinde göz seyirmesine "miyokimi" denir. Sol göz seyirmelerinde genellikle sinir bozucu bir durum meydana getirse de endişe dilecek bir durum yoktur. Göz seyirmeleri bazen birkaç dakika içerisinde giderken bazen de aylarca aralıklarla devam edebilir. Göz seyirmeleri çok uzun süreli devam ediyorsa doktora gidilmelidir. Çünkü sol göz seyirmesinin altından başka hastalıklar çıkabilir.

Sağ Göz Seyirmesinin Nedenleri
 • Stres: Stresin vücutta etkilemediği bölge yoktur. Sağ göz seyirmesinin nedenlerinden biri de olabilir. Özellikle yoğun iş dönemlerinde, sınav öncelerinde veya stres yapacak unsurlarla karşılaşıldığında sağ gözde seyirmeler meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda stresin uzunluğuna bağlı değişmekle beraber genellikle ilk bir haftada geçmektedir.
 • Kafein ve alkol: Kafein ve alkolün sıkça tüketildiği dönemlerde sağ göz seyirmesi sıklıkla yaşanabilir. Çünkü bunların içeriğinden dolayı direk merkezi sinir sistemine etki eder ve buna bağlı olarak gözlerde seyirmeler görülebilir. Bu durumlarla karşılaşıldığında alkol ve kafeini keserek bol miktarda su içmek seyirmeyi kesebilir.
 •  Mineral ve vitamin eksiklikleri: Göz seyirmesine neden olabilecek en yaygın mineral magnezyum olarak bilinmektedir. Geçmeyen sağ göz seyirmelerinde kan testi yaptırarak magnezyum değerinizi öğrenebilirsiniz. Şayet magnezyum eksikliği çıkarsa doktorunuzun vereceği magnezyum destekleme ilacının yanında bol miktarda magnezyum bakımından zengin badem ve ıspanak tüketmenizde fayda olacaktır. Magnezyum eksikliğinin dışında kalsiyum minerali, D vitamini ve B vitamini eksikliği de sağ göz seyirme nedenlerinden biri olabilir.
 • Göz kuruluğu: Uzun süreli televizyon veya bilgisayar ekranına bakmak, lens kullanmak, 50 yaşın üzerinde olmak ve soğuk rüzgara maruz kalmak gibi nedenlerden dolayı göz kuruluğu yaşanabilmektedir. Göz kuruluğu da sağ göz seyirmesine neden olabilmektedir. Bu durumda göz kuruluğuna neden olan etkenleri kaldırmak ve göz damlası kullanmak seyirmenin geçmesine neden olacaktır.
 • Göz yorgunluğu: Güneşli günlerde fazla güneşte kalındığı halde güneş gözlüğü kullanmamak, gece uykusunu alamamak, radyasyona uzun süre maruz kalmak ve küçük bir noktaya dikkatlice uzun süre bakara odaklanmak gibi nedenlerden dolayı göz yorgunluğu meydana gelir. Bunun etkisiyle sağ göz seyirmesi yaşanabilir. Bunun tedavisi gözleri dinlendirmekle mümkün olur.
 • Göz alerjisi: Tozlara veya benzeri şeylere karşı gözlerde alerjinin olması sağ göz seyirmelerine neden olabilmektedir. Bu durumda doktorun vereceği göz damlasını kullanmak seyirmenin geçmesi için yeterli olacaktır.
 • Gözlerde meydana gelen hastalıklar veya göz numaranın değişmiş olması da sağ göz seyirmesine neden olabilmektedir. Bu nedenlerle meydana gelen seyirmeler genellikle hemen geçmeyen ve uzun süre devam eden seyirme türlerindendir.
 • İlaçlar: Bazı ilaçlar yan etki olarak göz seyirmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle ilaç kullanmaya başlamanızla birlikte sağ gözünüzde seyirme meydana geliyorsa hemen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.   

Sol Göz SeyirmesiSağ Göz Seyirmesi Nasıl Geçer

Göz seyirmeleri genellikle önemli bir rahatsızlığa neden olmadığı ve kısa süre içerisinde kendiliğinden geçtiği için modern tıp bu konuda fazla araştırma yapmamıştır. Ama bazı ipuçları sağ göz seyirmesini geçirebileceğini göstermiştir. Sağ göz seyirmesi esnasında sıcak veya soğuk kompres yapmanız göz seyirmenizi geçirecektir. Kompres seyirmeye neden olan sinirin yatışmasına neden olacağı için seyirmeyi geçirmektedir. Seyirmeyi geçirmenin diğer bir yöntemi de tonik içmektedir. Tonik içerisinde alkol bulunmaz ve içeriğindeki kinin maddesi de göz seyirmesini geçirmektedir.

]]>
Göz Seyirmesi İçin Dua https://www.gozseyirmesi.gen.tr/goz-seyirmesi-icin-dua.html Tue, 04 Dec 2018 22:02:58 +0000 Göz Seyirmesi İçin Dua, pek çok insan hayatının bazı dönemlerinde istem dışı kas seyirmesiyle karşılaşmıştır. Bunların en rahatsız edici olanı ise gözde oluşan seyirmedir. Genelde bunlar iyi huyludur ve bu duruma stres ve Göz Seyirmesi İçin Dua, pek çok insan hayatının bazı dönemlerinde istem dışı kas seyirmesiyle karşılaşmıştır. Bunların en rahatsız edici olanı ise gözde oluşan seyirmedir. Genelde bunlar iyi huyludur ve bu duruma stres ve yorgunluk ta neden olabilmektedir. Göz kapaklarını kontrol eden kaslar küçük ve oldukça hassastırlar. Stres, yorgunluk ve kafein gibi uyaranlar bu kasların titreşmesine sebep olurlar. Titreşimler fazla olunca gözde sinir sistemiyle ilgili istem dışı seyirmeler oluyor. Diğer nedenler arasında ise aşırı kafein alımından oluşan titremeler, bilgisayar ekranı karşısında uzun zaman vakit geçirme ve hatta uzun süreli kontak lens kullanılmasından meydana gelen kaşıntı yer alır. Bu durum normal olarak geçicidir ve kendi kendinize uygulayabileceğiniz tedavi yolları var. 

Göz Seyirmesine Neden olan etkenler: 
 • Stresli bir yaşantı 
 • Kendinizi yoracak ve dinlendirmeyen bir şekilde yaşamanız 
 • Gözünüzü yoracak kitap, bilgisayar ya da dikkat alacak bir iş yapmanız 
 • Alkol, Sigara ve kafein tüketmeniz 
 • Herhangi bir gözünüze etki edecek olan alerjiniz varsa
 • Gözünüzün kuru olması 
 • Dengesiz beslenme
Eğer bu yukarıdaki nedenlerden dolayı, gözünüzde sık sık seyirmeler oluşuyorsa, mutlaka o sorunu ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Bir anlık olan göz seyirmeleri herhangi bir kötü durumu ifade etmez. Fakat, geçmiyorsa o zaman doktora gitmeniz de yarar vardır.

Göz Seyirmesi İçin Dua
Göz Seyirmesini Engellemek İçin Yapılacaklar: 

Göz seyirmesine bir çözüm bulabilmek için bu sinir bozucu sorunun esas sebebini belirlemek gerekiyor. Bir anlık göz kapağı seyirmesi genelde iyi huyludur ve durumun ciddi olmadığını gösterir.Göz seyirmesini durdurmanın tek yolu, sorunun sebebi bulmak ve tedavi etmek olacaktır.
Bunların dışında birde manevi anlamda dua ile bu soruna çözüm bulmak ta mümkün.

Göz seyirmesi için okunacak dua:

Okunuşu:
Allahümme inni es’elüke ve eteveccehü bi-nebiyyike muhammedin nebiyyi’r -rahmeti ya Muhammedi! inni teveccehtü bike ila Rabbifi haceti hazihi U tukda, Allahümme feşeffi’hü fiyye.

Anlamı: 
Allah’ım, rahmet peygamberi nebin Muhammed’e tevessül ederek senden diliyor, Sana yöneliyorum. Ya Muhammed, seni şefi edinip bu hacetim için Rabbime teveccüh ettim. (Ta ki yerine getirilsin). İlahi, hakkımda Habibinin şefaatini kabul buyur.

]]>
Göz Seyirmesi Tedavisi https://www.gozseyirmesi.gen.tr/goz-seyirmesi-tedavisi.html Wed, 05 Dec 2018 07:59:10 +0000 Göz seyirmesi tedavisi, göz seyirmesi durumunda ilk olarak yapılması gerekin gözünüzün seyirmesine sebep olan durumu bulmak gerekir. Göz seyirmesi, göz kapağı kasılmaları ve tikleri gibi durumlarda oldukça yaygınd Göz seyirmesi tedavisi, göz seyirmesi durumunda ilk olarak yapılması gerekin gözünüzün seyirmesine sebep olan durumu bulmak gerekir. Göz seyirmesi, göz kapağı kasılmaları ve tikleri gibi durumlarda oldukça yaygındır. Gözlerden bir tanesinin alt kapağında görülür fakat üst göz kapağında görülmesi mümkündür. Göz seyirmeleri genelde anlıktır, kısa sürede olur ve geçer ancak haftalarca, aylarca sürenleri de vardır.

Göz seyirmesine çözüm bulabilmek için ilk olarak bu sorunun nedenini araştırmak gerekmektedir. Miyokimi denilen bu hastalığın gözde oluşan ve dalgalanan kas kasılmalarının nedenleri şunlar olabilir:

 • Vitamin Eksikliği: Magnezyum eksikliği, D vitamini eksikliği ve B12 vitamini eksikliği göz seyirmesine neden olmaktadır. Böyle bir durumda doktora başvurarak gerekli vitaminleri vücudumuza depolamalıyız.
 • Göz Kuruluğu: Göz kuruluğunun da birçok nedeni olabilir. Göz seyirmesi nedenleri arasında bulanan göz kuruluğu, uzun süre kitap okumak, uzun süre bilgisayara bakmak ve lens takmak gibi nedenlerden göz kuruluğu oluşur ve bu da göz seyirmesine neden olabilir.
 • Stres: Stres birçok hastalığa davetiye çıkardığı gibi göz seyirmesine de neden olabilir. Böyle durumda stres anınızda kendinizi sakinleştirmeli ve stresten uzak durmalısınız.
 • Kafein ve Alkol: Sinir sistemini çok kötü etkileyen kafein ve alkol göz seyirmesine sebep olmaktadır. Aşırı kahve tüketimini ve alkol tüketimini azaltmak gerekmektedir.
 • Göz Yorgunluğu: Aşırı dikkatli işler yapmak, güneş gözlüğü kullanmamak, çok fazla kitap okumak gibi nedenler göz yorgunluğuna neden olur, göz yorgunluğu ise göz seyirmesine neden olmaktadır.
 • Göz Alerjisi: Göz alerjisi olan insanlar dikkatli bir şekilde tedbirlerini almalıdırlar. Alerji sonunda göz seyirmeleri olduğu görülmektedir.
 • Görme Kusurları: Hipermetrop, astigmat ve miyop gibi görme kusurları olan kişilerde, gözlük numarasının değişmiş olması ya da kişide bu kusurlardan birinin yeni ortaya çıkıyor olması göz seyirmesine sebep olabilir. Bu tip seyirmeler genel olarak hemen geçmez ve uzun sürerek rahatsızlık verir.
 • Bazı hastalıklar: Başlangıç aşamasındaki bazı hastalıkların belirtileri olarak da göz seyirmesi problemi yaşayabilirsiniz. Vücut direncinin azalmasıyla ortaya çıkan bu seyirmeler MS hastalığı, hipoglisemi, Parkinson hastalığı, Tourette sendromu gibi nörolojik sorunları haber veriyor olabilir. Sayılan bu hastalıkların belirtileri arasında vücudun farklı bölgelerini de etkileyen başka belirtiler de vardır ve uzun süren göz seyirmelerinde paniğe kapılmadan bir uzmana başvurmanız en doğru davranış olacaktır.

Halk arasında batıl inançlar sonucunda göz seyirmesi farklı şekilde yorumlanmaktadır; sağ göz sağlık belirtisi iken sol göz varlık göstergesidir yada başka bir inanca göre sağ göz hayır, sol göz şerre işarettir. Fakat tıbbi açıdan baktığımızda görüyoruz ki göz seyirmesinin çok daha farklı sebepleri vardır.

Göz Seyirmesi Tedavisi

Göz Seyirmesi Nasıl Geçer

Genellikle göz seyirmeleri kısa sürer ve kendiliğinden geçer bu konuda modern tıbbın çok fazla araştırmaları olduğu söylenemez. Göz seyirmesi durdurmak için kasılmaya müdahale etmek en mantıklısıdır. Bu durumda soğuk veya sıcak kompres işe yarayabilir. Göz kompresi yaparak göz seyirmesine neden olan aktif sinir yatışabilir ve seyirme geçebilir. Tonik içmek de göz seyirmesini durdurmak için etkili olabilir. Tonik alkollü değildir, soda benzeri içecek olan tonik içerisindeki kinin maddesi göz seyirmesinin geçmesinde etkili olduğu düşünülmektedir.

Göz seyirmesini geçirmek için yapılması gereken en önemli şey elbette göz seyirmesinin sebebini bilmekten geçmektedir. Göz seyirmesinin nedeni kafeinse kahve içmeye ara verilmeli, stresse stres azaltılmalı, göz yorgunluğunuz varsa uykunuzu]]> Sağ Göz Seyirmesi https://www.gozseyirmesi.gen.tr/sag-goz-seyirmesi.html Wed, 05 Dec 2018 09:04:29 +0000 Sağ göz seyirmesi,  Kimi zaman insanların gözlerinde bir tik ve sürekli bir damar atması gibi bir durum hissedilir. Buna halk arasında göz seyirmesi denir. Göz seğirmesi esnasında kötü bir haberin geleceğine dair bir inanç vard Sağ göz seyirmesi,  Kimi zaman insanların gözlerinde bir tik ve sürekli bir damar atması gibi bir durum hissedilir. Buna halk arasında göz seyirmesi denir. Göz seğirmesi esnasında kötü bir haberin geleceğine dair bir inanç vardır. Tabiki bununla bir alakası yoktur. Sadece tıbbi bir olaydır.

Sağ Göz Seyirmesi Neden Olur

Sağ göz seyirmesi, sol gözde de olduğu gibi aslında gözlerdeki kasların irade dışı kasılması olayıdır. Çoğu zaman endişe edilmeyecek bir durum, bazen de önemli bir hastalığın belirtisi olarak gözlemlenmektedir. Bu durum genellikle aşağıdaki sebeplerden dolayı ortaya çıkar.

 • Yorgunluk
 • Sinirlilik durumu
 • Stres
 • Aşırı derecede televizyon, bilgisayar ve telefon ekranına bakmak

Bazı göz seyirme durumları ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Blefarospazm ve Diskinezi adı verilen hastalıkların belirtilerinde sağ göz seyirmesi görülebilir.

Blefarospazm: Gözün sürekli seyirmesi anlamına gelen hastalığın tıbbi terimidir. Bu hastalık çok önemli bir hastalık türü olmamakla beraber sürekli seyiren göz kişiye rahatsızlık vermektedir.

Diskinezi: Nörolojik bir hastalık olan diskinezi kasların zayıflaması ve işlevini yerine getirmemesi anlamındadır. Bu durum gözlerde meydana geldiğinde Miyoklunuz Diskinezi hastalığının göstergesidir. Gözlerde sürekli meydana gelen bir seyirme olur ve kişileri oldukça fazla rahatsız eder.

Sağ Göz Seyirmesinin Tedavisi

Sağ göz seyirmesi genellikle kendiliğinden geçen bir durumdur. Uykusuzluk ve gözlerin yorgunluğundan meydana gelen sağ göz seyirmesi gözler bir süre dinlendirildiğinden kendiliğinden geçer. Veya bir süre parlak ışıktan ve güneşten uzak durulur ve uyunursa kendiliğinden geçer. Şayet gözlerde meydana gelen seyirme uzun süre geçmiyorsa, göz kapakları kapanıyorsa ve seyirmeler yüzde de başladıysa kişiye rahatsızlık verecek boyutlara ulaşmış demektir. Bu durumda hemen doktora başvurmak gerekir. Doktorun vereceği ilaçlar harfiyen uygulanmalı ve kontrollere gidilmelidir.

Sağ Göz Seyirmesi

Sağ Göz Seyirmesinde Alternatif Tedavi Yöntemleri

Sağ göz seyirmesinde uygulanabilecek alternatif tedavi yöntemleri beslenme alışkanlığında yapılacak ufak çaplı değişmelerle gerçekleştirilir. Kırmızı et, tahıllar, balık ve ayçiçeği ürünleri tüketmek de gözlerde meydana gelen seyirmelere iyi gelmektedir. Bu tarz hastalıklarda önemli olan şey hastalığı takip etmek ve ne kadar süreceğini kontrol etmektir. Uzun süre geçmediğinde doktora başvurulmalıdır.

]]>
Göz Seyirmesi Anlamı https://www.gozseyirmesi.gen.tr/goz-seyirmesi-anlami.html Thu, 06 Dec 2018 02:05:30 +0000 Göz seyirmesi anlamı, halk arasında değişik batıl inançlar bulunmaktadır. Sağ göz seyirmesi halinde, insanların sağlıklı bir yaşamının olacağı şeklinde yorumlanmaktadır. Sol göz seyirmesi ise, arlık işareti şeklinde Göz seyirmesi anlamı, halk arasında değişik batıl inançlar bulunmaktadır. Sağ göz seyirmesi halinde, insanların sağlıklı bir yaşamının olacağı şeklinde yorumlanmaktadır. Sol göz seyirmesi ise, arlık işareti şeklinde yorumlanmaktadır. Bazen ise, Sol gözün seyirmesi şer şeklinde yorumlanıyorken, sağ gözün seyirmesi ise hayır denmektedir. Fakat, göz seyirmesi anlamı, tıp literatüründe göz sağlığının bozulmasına ve önlem alınmazsa göz kapağının kapanacağı için bir an önce önlem alınması gerekmektedir. Göz seyirmesi tıp dilinde bulunan adı ise, miyokimi denmektedir.

Göz seyirmesine neden olanlar

Göz seyirmesine en çok neden olan faktör, mevsimsel geçişler olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra, göz seyirmesine yorgunlukta büyük ölçüde neden olmaktadır. Göz seyirmesi bazen bir kaç dakika sürecekken, bazen ise günler hatta aylar bile sürdüğü bilinmektedir. Eğer bir günden fazla sürdüğü zaman, hemen bir göz doktoruna giderek muayene olarak, gözünüze neden olacak olan göz seyirmesinin nedeni mutlaka araştırılarak ortaya çıkarıp, rahatsızlığı tedavi etmeniz gerekmektedir.

Göz Seyirmesi Anlamı

Göz seyirmesine yorgunluk kadar, insanların yaşadıkları hayatta stres ve üzüntü yaşıyorlarsa çok büyük etkisi olduğu bilinmektedir. Bu yüzden stres bir çok rahatsızlığa neden olduğu için sizler de stresten kaçmanız gerekmektedir. Stresten başka, çok sayıda içilen kahvelerde, kafein içerdiği için göz seyirmesine neden olacaktır.

D vitamini eksikliği direk gözle ilgili olduğu için, göz seyirmesi gibi bir durum söz konusuysa şayet, D vitamininiz düşük olabilir. Sizler de böylesi bir durumu ciddiye alarak mutlaka birgöz doktoruna danışmanız gerekmektedir. Bu yüzden sizler de bu durumu bir an önce normale çevirmeniz gerekmektedir.

Çok fazla bilgisayara bakmak ya da çok kitap okumak göz yorgunluğuna neden olacağı için, yorulan gözün tepki vererek göz seyirmesi olması normaldir. Gözlerimizi dinlendirmeli, gerekirse bir dinlendirici gözlük alarak göz yoran işlerde çalışıyorsanız o zaman sizler de zaman zaman gözlerinizi dinlendirmeniz gerekmektedir.

Göz Seyirmesi Nasıl Geçer

Göz seyirmesi, birden fazla nedeni olduğu için göz doktoruna giderek muayene olmanız gerekmektedir. Göz seyirmesinin neden olduğu anlaşılmazsa, buz uygulaması yapmanız halinde geçeceğini göreceksiniz. Eğer yine geçmiyorsa o zaman mutlaka tonik adı verilen içeceği içerek gözünüzün seyirmesinin önlemiş olabileceksiniz. Düzenli bir uyku uyumanız ve gözünüzü dinlendirerek geçirmiş olacaksınız. Göz seyirmesi ciddiye alınması gerekmektedir.
]]>
Göz Seyirmesi Nasıl Geçer https://www.gozseyirmesi.gen.tr/goz-seyirmesi-nasil-gecer.html Thu, 06 Dec 2018 21:38:22 +0000 Göz seyirmesi nasıl geçer, Göz seyirmesinin birden fazla nedeni bulunmaktadır. Böylesi bir durumda gözünüzün seğirmesine neden olan ve sizi rahatsız eden nedeni bulmanız gerekmektedir. En bilindik ve insanı rahatsız eden nedenle Göz seyirmesi nasıl geçer, Göz seyirmesinin birden fazla nedeni bulunmaktadır. Böylesi bir durumda gözünüzün seğirmesine neden olan ve sizi rahatsız eden nedeni bulmanız gerekmektedir. En bilindik ve insanı rahatsız eden nedenlerinde bir tanes şüphesiz ki, stres olmaktadır. Eğer sizlerdestresli günler geçiriyorsanız, vücudunuz size uyarmaktadır. Durum böyle olunca da sizler strese girmenize neden olacak olan stresten uzan durmanız gerekmektedir. Bunun dışında, kafein ve alkol tüketimi yapıyorsanız o zaman sizler de bu rahatsızlık ile karşı karşıya kalmanız mümkün olacaktır. Böylesi bir durumda hemen kafein ve alkolu bırakmanız ve bir süre içmemeniz gerekmektedir. Bir diğer nedenlerden bir tanesi de, göz seyirmesinin nedenleri arasında, uyku sorunu olarak söylenmektedir. Eğer uykusuz kalıyorsanız ve sürekli olarak çalışmanız gerekiyorsa bu da gözünüze etki edecek olan bir etken olduğu için, sizler de düzgün bir uyku çekerseniz bu rahatsızlığın ortadan kalkacağını göreceksiniz. <

Yorgunluk Göz Seyirmesine neden olur

Eğer sizler son zamanlarda kendinizi çok yormanıza neden olacak işlerde çalısıyorsanız ve bu yüzden bir türlü dinlenemiyorsanız, o zaman mutlaka sizler de kendinizi dinlendirecek bir yol bulmalı ve bir an önce dinlenmeniz gerekmektedir. Sigara, alkol ve kafein de çok büyük etki göstermektedir. Gözünün Seyirmesi gibi bir durum oluştuğu zaman hemen sigarayı ve kafeini azaltmanız gerekmektedir. Sigarayı bırakmakta çok zorluk çekiyorsanız o zaman biraz azaltmanız gerekmektedir.

Göz Seyirmesi bir günden fazla sürüyorsa, hemen bir doktora giderek bunun neden olduğunu öğrenmeniz gerekmektedir. Göz seyirmesinin geçmemesi durumunda çok büyük sorunlarla karşı karşıya kalacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Psikolojik bir rahatsızlık olduğu için, Göz doktorunun yapacağı çok birşey bulunmamaktadır. Bu yüzden,  bir psikolog ile Göz seyirmesine neden olan, nedeni bularak bir an önce bu rahatsızlıktan kurtulmanız gerekmektedir. Tıp dilinde göz seyirmesine "miyokimi" denmektedir. Ve bu rahatsızlık ile doktora başvuruda bulunan insanların sayısı azımsanmayacak kadar çok olmaktadır. p>Göz Seyirmesi Nasıl GeçerGöz Seyirmesi Nasıl Geçer

Bu bir Psikolojik rahatsızlık olduğu için ve önlem alınmazsa göz kapağının kapanmasına neden olacağı için bir an önce nedenini bulmanız gerekmektedir. Kahve içiyorsanız buna bir ara vermeli, Sigara içiyorsanız bırakmalı ya da azaltmanız gerekmektedir. Aşırı bir şekilde bilgisayar kullanıyorsanız ya da gözünüzü yoracak olan dikkatinizi vereceğiniz bir iş yapıyorsanız bunlarda neden olacağı için, gözünüzü yoracak olan nedenlerden uzak durmanız gerekmektedir.

Göz kapağınıza buz uygulaması yaparsanız, göz kapağınızın seğirmesini geçirmiş olacaksınız. Bu durum gözünüzün seyirmesine neden olacak olan damarın sakinleşmesine neden olacaktır. Fakat bu durum geçici olacaktır. Bunun yanı sıra mutlaka gözünüzü dinlendirmeli ve uykunuzu tam almanız gerekmektedir. Stres ve yorgunluktan kaçınmalı ve uzak durmanız gerekmektedir.

Tonik adı verilen içecek göz seyirmesine karşın çok iyi geldiği için, doktorlar tarafından önerilmektedir. Tonik herhangi bir alkol içermemektedir ve insan sağlığına çok iyi gldiği bilinmektedir. Sizlerde stres ve düzenli bir uykunuz olduğu halde yine göz seyirmesi problemi yaşıyorsanız ve bu durum artık sağlığınızı ciddi bir şekilde etki ediyorsa, mutlaka doktora başvurmalı ve doktor tarafından tedavi edilmeniz gerekmektedir.

]]>
Göz Yorulması https://www.gozseyirmesi.gen.tr/goz-yorulmasi.html Fri, 07 Dec 2018 15:53:48 +0000 Göz yorulması, yani tıptaki ismi göz yorgunluğu(astenopi) olan bu hastalık gözlerin yoğun ve uzun süre kullanımı sonucu yorgun düşmesiyle ortaya çıkmaktadır. Göz yorgunluğu gözlerinizde ağrı ya da kaşınmalardan öt Göz yorulması, yani tıptaki ismi göz yorgunluğu(astenopi) olan bu hastalık gözlerin yoğun ve uzun süre kullanımı sonucu yorgun düşmesiyle ortaya çıkmaktadır. Göz yorgunluğu gözlerinizde ağrı ya da kaşınmalardan ötürü rahatsız edici olabilir fakat genelde dinlenmeyle geçebilecek niteliktedir. Çoğunlukla ciddi olmamakla birlikte genelde başka bir problemin belirtisi olarak da ortaya çıkabilmektedir.

Göz Yorgunluğunun Belirtileri Nelerdir

Göz yorgunluğunu kendiniz rahatlıkla tespit edebilirsiniz. Aşağıdaki belirtilerden bir ya da birkaçı başınıza geliyorsa doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

 • Göz ağrısı
 • Göz çevresinde ağrı oluşması
 • Yorgunluk
 • Bulanık görme
 • Çift görme
 • Göz sulanması
 • Göz kuruması
 • Boyun ağrısı
 • Işığa karşı aşırı hassasiyet artışı
 • Yanma hissi

Bunlar el işi yapan, sürekli okuyan ve bilgisayar başında uzun süre oturan kimselerde daha sıklıkla görülebilmektedir. Eğer kağıda veya bilgisayar ekranına bakarken görüntüler arası ardışık görüntülerin belirmesiyle de karşılaşıyorsanız göz yorgunluğunun tam olarak teşhis edildiğini söyleyebiliriz.

Göz Yorulması

Göz Yorgunluğuna Neden Olan Faktörler Nelerdir

Uygun olmayan çalışma koşullarında sürekli sabit bir yere odaklanmış halde çalışıyorsanız göz yorgunluğu ile karşılaşabileceğini söyleyebiliriz.

Göz Kaslarının Uzun süre Odaklanmış Hâlde Kalması

Göz kaslarının gerginleşmesinin sebebinden biri de kitap veya bilgisayar ekranı gibi bir objeye uzunca bir süre odaklanmış olarak bakmanız sonucudur. Kasların sürekli gergin halde kalması gergin olmasına neden olmaktadır. Bu tıpkı jimnastik yaptıktan sonra kullanılan kasların birden yorulmasına benzemektedir.

Zayıf Işık

Göz kasları loş ışık altında çalışanlar ve kitap okumaya çalışanlarda yorulmalar gösterir. Bu nedenle çalışma ortamınızın yeteri aydınlık bir ortam olması gerekmektedir.

Görme Problemleri

Gözlük kullanıyor ve gözlük ayarınızı düzenli olarak yaptırmıyorsanız görme gücünün zayıflamasına bağlı olarak da göz yorgunluğu yaşamanız mümkündür.

CRT Monitörleri

70 HZ den daha az tarama hızı ile imgeleri sürekli titreşimli halde gösteren monitörler de göz yorgunluğuna sebep olmaktadır. 

Göze Doğrudan Işık Vurması

Göze doğrudan ışık vurması gözlerin odak noktasını zorlaştırdığı için göz kaslarının yorularak göz yorgunluğu çıkmasına neden olmaktadır.

Kontrast

Bulunduğunuz ortam ile odaklandığınız obje arasında kontrast değişimi varsa yani ışıklı bir ortamda karanlık bir objeye bakıyor ya da tam tersini gerçekleştiriyorsanız göz yorgunluğunun gerçekleşebileceği muhtemeldir.

Göz Yorgunluğunun Tedavisi Nasıldır

Orta derecede kısa süreli mağruz kaldığınız ışık bozukluğu sebebiyle meydana gelen göz yorgunluğunu tek gözünüzü kapatıp dinlendirerek geçirmeniz mümkündür. Bunun dışında hayat davranışlarınızda ufak tefek değişiklikler yaparak göz yorgunluğunu gidermenizde mümkündür.

Bunlardan bazıları;

 • Kitap okuyorsanız kitap ve gözünüz arasındaki mesafeyi 1 kol kadar uzaklıktan takip etmelisiniz.
 • Ekrana sürekli bakmanız boyun ağrılarının da tetikleyicisidir. Bu sebeple monitör tam karşınızda olmalı.
 • Eğer sürekli sabit bir noktaya bakarak iş yapıyorsanız ara sıra gözlerinizi odada bulunan en uzak noktaya sabitleyerek göz kaslarınızı dinlendirin.
 • Bunun dışında göz damlaları kullanarak da gözlerinizi nemlendirerek göz yorgunluğunu gidermeniz mümkündür.
 • Ayrıca bazı bitkisel ilaçların kapsül olarak satılanların doktor tavsiyesi ile kullanarak göz yorgunluğunu geçirebilmeniz mümkündür.
]]>
Göz Seyirmesinde Ne Yapılmalı https://www.gozseyirmesi.gen.tr/goz-seyirmesinde-ne-yapilmali.html Fri, 07 Dec 2018 16:13:59 +0000 Göz Seyirmesinde Ne yapmalı, öncelikle göz seyirmesinin birden fazla nedeni olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Genellikle Göz seyirmeleri bir kaç dakika sürüp, ardından durmaktadır. Fakat günlerce ve haftalarca sürdükten sonra, gö Göz Seyirmesinde Ne yapmalı, öncelikle göz seyirmesinin birden fazla nedeni olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Genellikle Göz seyirmeleri bir kaç dakika sürüp, ardından durmaktadır. Fakat günlerce ve haftalarca sürdükten sonra, göz kapanması gibi sonuçlar doğurmaktadır. Bu yüzden eğer gözünüz bir günden fazla seyirmesi sürüyorsa, acilen bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Göz seyirmesi genellikle alt göz kapağında oluşur. Fakat nadir de olsa, üst göz kapağında da oluştuğu gözlemlenmektedir.

Göz Seyirmesine Neden olan etkenler:

 • Stresli bir yaşantı göz seyirmesine neden olacaktır.
 • Kendinizi yoracak ve dinlendirmeyecek bir şekilde yaşıyorsanız.
 • Gözünüzü yoracak kitap, bilgisayar ya da dikkat alacak bir iş yapıyorsanız.
 • Alkol, Sigara ve kafein tüketiyorsanız.
 • Herhangi bir gözünüze etki edecek olan alerjiniz varsa
 • Gözünüzün kuru olması da göz seyirmesine neden olacaktır.

Eğer bu yukarıda saymış olduğumuz nedenlerden dolayı, gözünüzde sık sık seyirmeler oluyorsa, mutlaka o sorunu ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Bir anlık olan göz seyirmeleri herhangi bir kötü durumu ifade etmemektedir. Fakat, geçmiyorsa o zaman doktora gitmeniz gerekmektedir.Göz Seyirmesinde Ne Yapılmalı

Batıl İnanış;

Halk arasında yaygın olan ve gözü seyiren bir insana sıklıkla, sol gözün seyirmesi üzerine şer, kısmesizlik gibi yorumlanmaktadır. Sağ gözün seyirmesi ise, oldukça şans getireceği ve mutlu olacağınız hayırlara vesile olacağı şeklinde yorumlanmaktadır.

Buz Tedavisi Uygulayın.

Evet, göz seyirmesine neden olan ve sizleri rahatsız edecek olan nedeni bilmiyorsanız o zaman seyirmekte olan gözünüze buz koymanız suretiyle göz seyirmesini ortadan kaldırmış olacaksınız. Buz atan damarı sakinleştireceği için gözünüzde olan seyirme son bulacaktır.


Doktora Gidin!

Göz seyirmeniz çok uzun oluyorsa, ve bu durum artık sizi rahatsız ediyorsa, o zaman vakit kaybetmeden doktorunuza gitmeniz gerekmektedir. Göz seyirmesinde Ne yapmalı bilmiyorsanız, mutlaka doktorunuza giderek göz muayenesinde olarak sorunu çözmeniz gerekmektedir. Ciddiye alınmadığı takdirde, göz kapanmasına neden olacaktır. Göz kapanmasının tedavisi de oldukça zordur. 

]]>
Göz Seyirmesinin Belirtileri https://www.gozseyirmesi.gen.tr/goz-seyirmesinin-belirtileri.html Sat, 08 Dec 2018 10:49:37 +0000 Göz Seğirmesi Belirtileri, Bu güne kadar göz seğirmesi den çoğumuz şikayet etmişizdir ama bunun neden olduğunu hiç düşünmemişizdir.Göz seğirmesi, göz kaslarının istem dışı kasılarak meydana gelmesidir. Ge Göz Seğirmesi Belirtileri, Bu güne kadar göz seğirmesi den çoğumuz şikayet etmişizdir ama bunun neden olduğunu hiç düşünmemişizdir.
Göz seğirmesi, göz kaslarının istem dışı kasılarak meydana gelmesidir. Genellikle göz kapaklarının üst kısmında görülen göz seğirmesine tip dilinde''Miyokimi'' denir. Göz seğirmesi her ne kadar sinir bozucu olsa da insana endişe verecek bir nedeni yoktur. Mevsimsel alerjik ve yorgunluk gibi faktörler göz seğirmesi ortaya çıkmasında oldukça yaygındır. bu kasılmalar düzensiz olup bir kaç dakika içerisinde kendiliğinden geçer ama saatlerce, günlerce hatta aylarca kasılanlar da oluyor elbette.  Ama uzun zaman kasılan gözler ihmal edilmemelidir çünkü başı göz hastalıklarına yol açabilir. Göz seğirmesi bir çözüm bulabilmek için sorunun esas sebebini belirlemek lazımdır. Doktor dilinde bu seğirmeye adele seğirmesi denir. bu gözde kasılan kas dalgalarının nedeni şunlar olabilir:
 • Stres
 • Yorgunluk
 • Göz yorgunluğu
 • Alkol
 • Göz Kuruluğu
 • Dengesiz beslenme
 • alerjiler
 • Kafein
Bir anlık göz kapağı seğirmesi iyi huylu olabilir. Ciddi olmadığı, tıbbı bir önem olmadığı anlama gelir ama buna rağmen, bu tarz bir göz seyirmesinin tedavisi bile zor olabilir. Göz seğirmesi  durmasının tek yolu nedenini bulup tedavi etmektir. Göz seyirmesi bir doktor tarafından teşhis edilip tedavi edilmelidir. Gözlük kullanan insanlarda göz seğirmesi görünüyorsa ya göz numarası büyümüş yada küçülmüş anlamına gelir. göz seyirmesi uzun süre devam edip ve gittikçe şiddetlenirse, seğirme gözü tamamen kapatan bir şekil alırsa ve göz kapağında düşüklük olursa hemen doktora görünmeniz şarttır. Göz seğirmesi size küçük ama şiddetli sinyaller verir siz onun ne demek istediğini anlamazsınız ama o size bir şeyler anlatmaya çalışır ya yorulduğunu yada dinlendirmeniz gerektiğini söyler.Göz Seyirmesinin Belirtileri

Göz seğirmeleri genellikle çok kitap okuyan ve gözlük takan kişilerde bulunmakta ve şiddeti gittikçe artmakta olur ve o kişinin önlemini anlaması şarttır. Almadığı taktır de sonucu kötüye giden göz hastalıklarından birine yakalanma riski çok büyük orandadır. Uyku ve dinlenme saatlerine dikkat etmeli ve bilgisayar kullanmanızı azaltmalısınız gözlerinizi devamlı yormamalı ve dinlendirmelisiniz ki göz seğirmesi geçebilsin eğer siz devamlı gözleri yorarsanız bilgisayarda saatlerce durup, çok ışıklı bir yerde durup, saatlerce bir şeyler okuyup durursanız o zaman seğirmeler  artar ve sağlıklı bir göze sahip olmuş olamazsınız. Her zaman ama her zaman size tavsiye ederim ki gözlerinize iyi bakın.
]]>
Gözünüze Masaj Yapın https://www.gozseyirmesi.gen.tr/gozunuze-masaj-yapin.html Sat, 08 Dec 2018 18:04:25 +0000 Gözünüze Masaj Yapın, vücudumuzun en değerli organlarından biri olan gözlerimize gereken alakayı yeterince herkesin gösterdiğini pek düşünmüyorum. Zaten bir rahatsızlık olmayıncaya kadar kendimize hiç vakit ayırmıyoru Gözünüze Masaj Yapın, vücudumuzun en değerli organlarından biri olan gözlerimize gereken alakayı yeterince herkesin gösterdiğini pek düşünmüyorum. Zaten bir rahatsızlık olmayıncaya kadar kendimize hiç vakit ayırmıyoruz toplum olarak. Peki gün boyu yorulan gözlerimiz için rahatlatıcı masaj tekniklerini öğrenmeye ne dersiniz Öncelikle masajın hangi bölgelerde işe yaradığını öğrenerek başlayalım;

Masaj, vücudun hem yumuşak dokusunu hem de bağ dokusunu uyaran bir yöntemdir. Temel olarak masaj vücudumuzun üç sistemine etki eder;
 • Kan dolaşımı
 • Kas, kemik ve eklemler
 • Lenfatik sistem
Masaj için gereken malzemeler:

 Masaj yaparken, gerekli noktalara ulaşabilmek için, kullanılacak malzemelerin doğru seçilmesine dikkat etmemiz gerekir. masaj için ideal malzemeler yağlardır çünkü, ellerimizin ciltte kaymasını sağlar. Masaj yağının klasik ya da özel özlerle hazırlanmış olmasına dikkat etmelisiniz. önemli bir nokta daha var; lavanta, okaliptüs gibi özlerle hazırlanmış olan yağlar size ekstra rahatlama sağlayacaktır.

Gözünüze Masaj YapınYorgun gözler için masaj:
 
1. Ellerinizi birbirine sürterek ısıtın. Avuç içlerinizle gözlerinizi kapatın ve parmaklarınızı iyice kapatarak yapabildiğiniz kadar karanlık bir alan oluşturun. Isı ve karanlığın 2-3 dakika boyunca tadını çıkarın.
 2. Ellerinizi nazikçe yanaklarınızdan kulaklarınıza doğru kaydırın ki bu bölgedeki kan akışı hızlansın. Bunu 6 kere tekrarlayın.
3. İşaret ve orta parmaklarınızın iç kısmını kaşlarınızın tam iç kısmına yerleştirin. Parmaklarınızı hareket ettirmeden, kaşlarınızın dış köşelerine baskı uygulayın, bekleyin ve bırakın. Ellerinizi gözlerinizin altına kaydırın (göz altındaki hassas deriyi pas geçin) ve yüzünüzün içinden (burun bölgesinden) dışına yani kulaklarınıza doğru ellerinizi hareket ettirin. Bunu yaptıktan sonra her defasında başlama bölgesine geri dönüp aynı hareketi 3 defa tekrarlayın.
4. Göz çevrenizdeki bölgeye parmak uçlarınızla, küçük ve nazik vuruşlar yapın ve masajı gözlerinizi birkaç defa kırparak ve sıkıca kapatarak masajı sonlandırın.
]]>
Göz Numarası Artmış Olabilir https://www.gozseyirmesi.gen.tr/goz-numarasi-artmis-olabilir.html Sun, 09 Dec 2018 01:01:23 +0000 Gözlük takan hastalarda ise göz seyirmesinin göz numaralarının artması veya azalması anlamına gelebileceğine işaret eden Op. Dr. Methiye Önder şöyle konuştu: “Gözlük takan hastalarda göz numarası düşmüş veya art

“Gözlük takan hastalarda göz numarası düşmüş veya artmış olabilir. Kişi bunun farkında olmadan aynı gözlüğü takmaya devam ediyorsa, seyirme artabilir. Yanı sıra göz kapağının iltihaplanması, göze yabancı maddelerin girmesi sonrasında bunlara bağlı olarak göz seyirmeleri olabilir ve sıklığı artabilir.”
Göz Numarası Artmış Olabilir]]>
Göz Seyirmesinin Nedenleri https://www.gozseyirmesi.gen.tr/goz-seyirmesinin-nedenleri.html Sun, 09 Dec 2018 14:55:54 +0000 Göz Seğirmesinin Nedenleri, arasında en sık karşılaşılanlardan bir tanesi, göz tansiyonunun aniden düşmesi olarak bilinmektedir. Göz seğirmesi, insanların vücutlarında bulunan göz kaslarının aniden kasılması s Göz Seğirmesinin Nedenleri, arasında en sık karşılaşılanlardan bir tanesi, göz tansiyonunun aniden düşmesi olarak bilinmektedir. Göz seğirmesi, insanların vücutlarında bulunan göz kaslarının aniden kasılması sonucunda ortaya çıkacaktır. Göz seğirmesinin birden fazla nedeni bulunmaktadır. Bunların en başında mevsim geçişleri bulunmaktadır. Yorgunluk ve stresli bir yaşantı da göz seyirmesine neden olmaktadır. Göz seğirmeleri bazen birkaç dakika sürmektedir. Bazı durumlarda ise; günler ya da haftalar süren göz seyirmeleri bulunmaktadır. Eğer göz seyirmeleri uzun sürüyorsa, o zaman acilen bir göz doktoruna giderek tedavi edilmesi gerekmektedir. Eğer göz seyirmesi uzun sürüyorsa, o zaman göz korneasında oluşan iltihaplanmalardan kaynaklı olabileceği mümkün olmaktadır. Göz seğirmeniz uzun sürüyorsa ve sizi rahatsız ediyorsa, doktora giderek tedavi olmadığınız halde göz kapağının kapanmasına neden olacaktır. Böylesi bir durum olduğu zaman tedavisi daha güç olacaktır.

Göz Seğirmesinde Önemli rol oynayan faktörler

Göz Seyirmesinin Nedenleri1. Stres:  Stresli bir iş yerinde çalışıyor ya da stresli bir hayatımız varsa, o zaman vücudumuzun büyük bir bölümü bu stresten etkilenecektir. Stres nedeniyle ortaya çıkan göz seğirmesi görülmektedir. Böyles durumda kendinizi sakinleştirmeli ve stresten uzak durmanız gerekmektedir.

2. Kafein ve Alkol: Kafein ve alkol sinir sistemini çok kötü etkilediği için, aşırı kahve ve alkol tüketen insanlarda görülen göz seğirmesi oldukça fazladır. Böylesi bir durumda kafein ve alkolu azaltmak gerekmektedir.

3. Vitamin Eksikliği: Göz seğirmesine neden olan en önemli nedenlerden bir tanesi, magnezyum eksikliğidir. Böylesi bir durumda doktorunuza başvurmalı ve gerkli vitaminleri almanız gerekmektedir. D vitamin eksikliği ve B12 vitamin eksikliği de göz seğirmesinde son derece etkili rol oynamaktadır.

4. Göz Kuruluğu:
Göz kuruluğunun günümüzde birçok nedeni bulunmaktadır. Göz seğirmesi nedenleri arasında bulunan göz kuruluğu, uzun süre bilgisayara bakmak, uzun süre kitap okumak lens takmak gibi nedenlerden göz kuruluğu oluşur ve bu da göz seğirmesi nedenleri arasında olmaktadır.

5. Göz Yorgunluğu: Göz yorgunluğuna neden olan birçok neden bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise: sürekli bilgisayara bakmak, Aşırı dikkatli işler yapmak, kitap okumak, güneş gözlüğü kullanmamak gibi nedenlerden oluşan göz yorgunluğu Göz seğirmesinin nedenleri arasındadır.

6. Göz Alerjisi:
Göz alerjisi olan insanlar dikkatli olmadığı takdirde, alerjilerinin sonucunda göz seğirmesi olmaktadır.

Göz Seğirmesi Nasıl Geçer

Göz seğirmesi çoğu zaman çok kısa sürmektedir. Birkaç dakika süren göz seğirmesinin nedenleri üzerinde modern tıp çok fazla araştırma yapmamıştır. Eğer böyle sorununuz varsa ve bu sizleri rahatsız ediyorsa o zaman sizler de gözünüze buz koymak suretiyle, göz seğirmesini önlemiş olabilirsiniz. Eğer sizlerde göz seğirmenizin nedenlerini bulduysanız tedavi olması daha kolay olacaktır.

Halk arasında göz seğirmesi ile ilgili olarak bazı batıl inanışlar var olmaktadır. Bunlar; sağ göz seğiriyorsa, Şans ya da uğurlu olacağınız, hayırlı bir kısmetinizin var olacağı şeklinde yorumlanırken, Sol göz seğirmesi halinde, kötülük uğursuzluk ve kötü bir zaman geçireceğiniz şeklinde adlandırılmaktadır.

Ne zaman Doktora Gidilmeli


Göz seğirmesinin nedenleri
konusunda herhangi bir fikriniz yoksa ve gözünüz sürekli olarak seğiriyorsa o zaman vakit kaybetmeden hemen bir göz doktoruna başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Böylece göz kapağınızın kapanması gibi bir durum söz konusu olmadan tedavi olacaksınız.

]]>
Göz Seyirmesi https://www.gozseyirmesi.gen.tr/goz-seyirmesi.html Mon, 10 Dec 2018 03:44:02 +0000 Göz seyirmesi, göz kapağı tikleri ve kasılmaları oldukça yaygındır. Genelde gözlerden birinin alt kapağında görülür, ama üst göz kapağı da seğirebilir. Pek çok göz seyirmesi anlıktır. Kısa

Göz seyirmesi, göz kapağı tikleri ve kasılmaları oldukça yaygındır. Genelde gözlerden birinin alt kapağında görülür, ama üst göz kapağı da seğirebilir. Pek çok göz seyirmesi anlıktır. Kısa bir süre olur ve biter, ama haftalarca, hatta aylarca sürenleri bile vardır.

Bir keresinde, bir hastamın eşinden, alt göz kapağının birkaç haftadır seğirdiğini ve bu durumun kendisini delirttiğini belirten e-posta aldım. Yardım edebilir miydim

Göz seyirmesine bir çözüm bulabilmemiz için, bu sinir bozucu sorunun esas sebebini belirlememiz gerekiyor. Doktor dilinde miyokimi (adele seyirmesi) denen, gözde oluşan ve dalgalanan bu kas kasılmalarının sebepleri şunlar olabilir:

 • Stres
 • Yorgunluk
 • Göz yorgunluğu
 • Alkol
 • Göz kuruluğu
 • Dengesiz beslenme
 • Alerjiler
 • Kafein


 • Bir anlık göz kapağı seyirmesi genellikle iyi huyludur, durumun ciddi olmadığı veya tıbbi bir sorunun işareti olmadığı anlamına gelir.

  Buna rağmen, bu tarz bir göz kapağı seyirmesinin tedavisi bile zor olabilir. Göz seyirmesini durdurmanın tek yolu, sorunun sebebi bulmak ve tedavi etmek olabilir.

  Göz seyirmesinin daha ciddi örneklerine, azblefarospazm ve orofasiyel diskinezi gibi nörolojik durumlar neden olmaktadır. Bu durumlar çok nadir yaşanır ve yaşandığında da bir göz doktoru tarafından teşhis edilip tedavi edilmelidir.

  ]]>